Tak słodkich truskawek jeszcze nie jadłeś. Zastosuj metodę dziadka, a będą dużo smaczniejsze
Truskawki na działce mojego dziadka zawsze wzbudzały zazdrość sąsiadów. Rosły jak na drożdżach, przede wszystkim dlatego, że stosował naturalne sposoby nawożenia gleby. Na wiosnę zawsze posypywał sadzonki tym samym produktem, a później rośliny odwdzięczały mu się dużą ilością słodkich owoców, które były przepyszne.
Zastanawiasz się, jak uprawiać truskawki, by były duże i słodkie? Zastosuj metodę mojego dziadka, a na pewno zbierzesz wiele dorodnych owoców i będą znacznie smaczniejsze, niż zazwyczaj. Pamiętam, że zawsze korzystał z naturalnych sposobów nawożenia truskawek.
Jednego zabiegu nigdy nie pomijał. Wiosną zawsze posypywał sadzonki tym samym produktem, a później plonów zazdrościli mu wszyscy sąsiedzi. W ten sposób stał się "ekspertem ogrodniczym" na swoim osiedlu.
Może cię zainteresować: Papryka mojej babci zawsze dojrzewa wcześniej. Oto jej sekret
Stanowisko dla truskawek powinno być słoneczne, ponieważ rośliny te uwielbiają słońce. Im jest go więcej, tym lepiej. Rosnąc cieniu, raczej nie wydadzą zbyt dobrych plonów.
Trzeba zapewnić im żyzną i przepuszczalną glebę o odczynie pH oscylującym w granicach od 5,5 do 6,5. Jeśli taka naturalnie nie występuje w twoim ogrodzie, możesz poprawić jej jakość, dodając przed przekopaniem kompost.
Stosowanie naturalnych nawozów do truskawek również poprawi parametry podłoża i pobudzi rośliny do owocowania. Poza tym, oczywiście musisz również pamiętać o odchwaszczaniu oraz regularnym podlewaniu, dostosowanym do pogody.
Jest wiele naturalnych metod pielęgnacji truskawek, które możesz stosować, by pobudzić rośliny do obfitego owocowania. Wielu ogrodników uważa, że dobre efekty przynosi stosowanie gnojówki z pokrzywy (rozcieńczoną z wodą w proporcjach 1:10). Sadzonki warto też podwieszać na lince, aby owoce nie wyrastały bezpośrednio na ziemi, bo tam są bardziej narażone na ataki szkodników.
Miał również ciekawy patent na nawożenie truskawek. Na wiosnę ściółkował sadzonki trawą i podsypywał je popiołem drzewnym, dzięki czemu dostarczał roślinom niezbędnych składników odżywczych takich jak: wapń, potas, fosfor czy magnez. Wykonajcie ściółkowanie trawą, podsypcie popiołem wokół sadzonek i gotowe.
Czytaj również: Ogórki kiszone wyszły gorzkie? Winny może być ten częsty błąd
Bardzo ważne jest również zapewnienie truskawkom odpowiedniego sąsiedztwa. Warto sadzić obok marchew, rzodkiew i buraki ćwikłowe, a także pietruszkę, miętę pieprzową czy szałwię lekarską.
Mogą tam również znaleźć się stanowiska dla cebuli, czosnku, pora lub szczypiorku. To pomoże ochronić owoce przed szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi oraz poprawi ich smak.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu