Reklama
Reklama

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Koniecznie zrób to, gdy papryka zakwitnie, a za parę tygodni zbierzesz duże i jędrne owoce. To jedna z najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać, jeśli zależy ci na obfitych zbiorach. Niestety początkujący ogrodnicy często o niej zapominają i później zastanawiają się, dlaczego mimo starań uprawa papryki nie przyniosła wymarzonych efektów.

Papryka jest warzywem z rodziny psiankowatych, które możesz teraz przesadzać do gruntu w swoim ogrodzie. Nie zapominaj, że warzywa uprawiane na rozsadach, należy wcześniej zahartować, stopniowo przyzwyczajając je do warunków panujących na zewnątrz. Gdy już je uodpornisz, musisz znaleźć dla nich odpowiednie miejsce na swojej działce. 

To jednak dopiero początek twojej przygody z uprawą papryki, która wymaga starannej pielęgnacji. Poza regularnym podlewaniem papryki musisz jeszcze pamiętać o innym ważnym zabiegu, wykonywanym, gdy papryka kwitnie. Dzięki niemu sadzonki wydadzą duże i jędrne owoce.

Uprawa papryki - najważniejsze zasady. Takie warunki musisz jej zapewnić

Papryka to ciepłolubna roślina, której do rozwoju potrzebne są wyższe temperatury, (stąd też w marcu uprawia się ją na rozsadę, a dopiero później przesadza do ogrodu). Stanowisko w ogrodzie dla tego warzywa musi być ciepłe i słoneczne. Podłoże dla powinno mieć natomiast odczyn obojętny lub lekko kwaśny, a sama gleba musi być żyzna i przepuszczalna. 

Przed sadzeniem najlepiej wzbogać ją kompostem. Sadzenie papryki muszą mieć miejsce na rozwój, dlatego w gruncie zawsze umieszczaj je w odpowiednich odstępach. Po wykształceniu pierwszej pary liści roślinę można przepikować i zacząć nawozić.

Może cię zainteresować: Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

Podlewanie papryki. Tak często należy ją nawadniać

Podlewanie papryki po raz pierwszy powinno mieć miejsce zaraz po posadzeniu jej do gruntu. Wówczas roślinie musisz dostarczyć nawet 8-10 litrów wody na metr kwadratowy. Z kolejnym nawadnianiem wstrzymaj się przez okres 2-2,5 tygodni, bo mniej więcej na tyle (w zależności od temperatury) powinno wystarczyć papryce jej zapasu w gruncie. Warzywo będzie stopniowo pobierać jej z gleby tyle, ile potrzebuje. 

Podlewanie papryki powinno być intensywne szczególnie w okresie mocnego kwitnienia. Do tego celu nie należy jednak używać zimnej wody. Najlepiej wykorzystaj więc odstaną ciecz, w temperaturze otoczenia.

Kiedy papryka zakwitnie, wykonaj ten zabieg. Owoce będą duże i jędrne

Kiedy na przełomie maja i czerwca papryka zakwitnie, w kątach liści od razu zauważysz jej jasne dzwonkowate kwiaty. Jest to znak, że roślina zdrowo się rozwija, ale również sygnał, że należy wykonać jeden istotny zabieg. Oberwij pierwszy kwiatostan na rozgałęzieniu pędów. 

Dzięki temu pobudzisz paprykę do równomiernego rozprowadzania składników odżywczych do innych pąków, które później się pojawią. To bardzo ważne dla dalszego rozwoju rośliny. 

Jeśli o tym zapomnisz albo celowo pominiesz tę czynność, możesz doprowadzić do zahamowania jej wzrostu, przez co plony mogą być mniejsze i zdeformowane. A tak na pewno doczekasz się dużych i jędrnych owoców.

Czytaj również: Tego nie sadź przy pomidorach, bo nie doczekasz się obfitych plonów

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | warzywnik | działka