Reklama
Reklama

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca, barwnie przyozdabiając niejeden ogród. Ich kuliste kwiaty zdecydowanie przyciągają wzrok, a także wzbudzają zainteresowanie, między innymi mrówek. Niektórych martwi fakt, gdy na tych pięknych kwiatach gromadzą się ich liczne osobniki. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Dowiedz się więcej na temat roli, jaką mrówki odgrywają na piwoniach. 

Wielu osobom początek czerwca kojarzy się wyłącznie z ogrodami pełnymi pięknych piwonii. Przyglądając się im z bliska, można jednak ujrzeć na nich licznie gromadzące się mrówki. Dlaczego się tak dzieje i jaki ma to wpływ na te kwiaty?  

Czy mrówki niszczą piwonie? 

Piwonie są tak bardzo uwielbiane nie tylko przez swój zachwycający wygląd, ale również niezbyt duże wymagania co do pielęgnacji. W związku z tym mrówki na piwoniach w wielu ogrodnikach wzbudzają niepokój. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ zazwyczaj obecność na roślinie owadów nie wróży niczego dobrego. Jak jest w tym przypadku?  

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pąki piwonii, zanim zaczną kwitnąć, wydzielają substancje takie jak cukry, lipidy czy aminokwasy. Są one niezwykle atrakcyjne dla mrówek, dlatego też przyciągają je jak magnes. Jak wiadomo, mrówki żyją w koloniach, dlatego też, jeśli jedna znajdzie pąk piwonii, pewne jest, że ściągnie za sobą resztę.  

Jak można więc zauważyć, obecność mrówek na piwoniach jest zjawiskiem w pełni normalnym, którego źródło tkwi po prostu w przyrodzie. Jednak czy obecność mrówek może zaszkodzić piwoniom? Na szczęście, wszyscy ogrodnicy mogą odetchnąć z ulgą. Mrówki nie wpływają na zdrowie bądź kwitnienie piwonii. 

Zobacz również: Begonie nigdy nie kwitły tak obficie. Po tym nawozie obsypią się kwiatami

Co robić z mrówkami na piwoniach? To zależy od sytuacji 

Rozważając nad obecnością mrówek na piwoniach, warto mieć na uwadze, że wynikają z tego również zalety. Między innymi stanowią skuteczny straszak na inne, bardziej szkodliwe owady. Wobec tego warto ze spokojem zostawić je na swoich piwoniach.  

Należy jednak kontrolować, czy aby na pewno mrówki zostały przyciągnięte przez nektar piwonii, czy może przez niechcianych gości, za jakie z pewnością uważa się mszyce. Produkowana przez nie spadź również przyciąga mrówki jak magnes. W takim przypadku mogą więc stanowić pośrednie zagrożenie dla piwonii.  

Tak więc, jeśli widzisz mrówki na swoich piwoniach, uważnie się im przyjrzyj. Jeśli nie dostrzegasz na nich mszyc, pozostaw je, ponieważ nie są szkodliwe. Jeśli jednak oprócz mrówek widzisz również tych niechcianych gości, przejdź od razu do działania. 

Natomiast jeśli na szczęście na piwoniach nie dostrzegasz mszyc, a pomimo tego nie chcesz na nich mrówek, możesz sięgnąć po domowe sposoby, dzięki którym zmniejszysz ich ilość na pąkach. W tym celu warto wypróbować delikatne płukanie wodą, wysypanie cynamonu lub sadzenie w okolicach piwonii lawendy oraz mięty, które skutecznie odstraszają mrówki.  

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | działka