Reklama
Reklama

Begonie nigdy nie kwitły tak obficie. Po tym nawozie obsypią się kwiatami

Druga połowa maja to idealny czas na sadzenie begonii, które zachwycają urodą i pięknie pachną. Możesz je umieszczać bezpośrednio w gruncie albo w doniczkach na balkonie. Pamiętaj jednak, by zapewnić swoim roślinom optymalne warunki do rozwoju. Możesz również zastosować domowy nawóz do begonii, aby pobudzić je do obfitego kwitnienia.

Najlepszy termin sadzenia begonii ogrodowych przypada na drugą połowę maja, bo ryzyko przymrozków jest już naprawdę minimalne. Eksperci uważają, że przypadku kwiatów balkonowych i tarasowych uprawianych w skrzyniach i doniczkach, można to zrobić tydzień lub dwa wcześniej. Jeśli jednak jeszcze się za to nie zabrałeś, teraz nadszedł idealny czas. 

Zanim zabierzesz się za uprawę begonii, postaraj dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami opieki nad tymi pachnącymi roślinami, a długo będą zachwycały swym zapachem i urodą. Po podlewaniu domowym nawozem z kuchennych resztek begonie wystrzelą kwiatami jak po turbodoładowaniu.

Uprawa begonii - najważniejsze zasady. Takie warunki musisz im zapewnić

Begonie to atrakcyjne letnie rośliny o miękkich łodygach i pięknych kolorowych kwiatach, które wspaniale pachną. Mają wiele odmian, w odcieniach od bieli, przez róż, czerwień i pomarańcz, aż po intensywnie żółty. W dodatku nie są wymagające, ale potrzebują odpowiedniego miejsca do rozwoju. 

Stanowisko begonii powinno być jasne i ciepłe, (lecz nie bezpośrednio nasłonecznione, bo to grozi poparzeniem), a podłoże żyzne i przepuszczalne, o lekko kwaśnym pH. 

Czytaj również: Sadzisz cukinię? Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą

Nie zapomnij o pielęgnacji begonii. Ten zabieg jest najważniejszy

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji begonii jest jej regularne podlewanie. Przy uprawie tej rośliny, ziemia musi być stale lekko wilgotna, ale nie przemoczona. 

To bowiem może doprowadzić do gnicia albo do rozwoju chorób grzybowych. Jeśli hodujesz kwiaty w doniczce lub skrzyni, zadbaj o to, aby woda nie zbierała się w podstawce. W okresie lata podlewanie begonii z reguły wystarczy ograniczyć do jednego, maksymalnie dwóch razy dziennie. 

Może cię zainteresować: Podlewaj tym borówkę raz na 2 tygodnie, a będzie mieć mnóstwo owoców

Stosuj ten domowy nawóz do begonii, a pobudzisz je do kwitnienia

Podlewanie samą wodą to jednak zbyt mało, by pobudzić rośliny do obfitego kwitnienia. Dokarmiaj je więc domowym nawozem do begonii, który zrobisz z kuchennych resztek. 

Wystarczy pokroić w kostkę skórki od banana, włożyć je do słoika i zalać gorącą wodą. Zakręć wieczko, a po upływie doby możesz podlać kwiaty. To źródło potasu, fosforu i kwasu krzemowego, które wykazują działanie wzmacniające na begonię i sprawiają, że wypuszcza więcej pięknych kwiatów.

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin | działka | uprawa roślin