Reklama
Reklama

To idealne kwiaty na północny balkon. Świetnie czują się w cieniu

Mając balkon od strony północnej, niełatwo jest wybrać odpowiednie rośliny, aby go zagospodarować, ponieważ większość gatunków potrzebuje do prawidłowego rozwoju dużej ilości światła. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy zrezygnować z kwiatów na naszym balkonie. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać do zacienionych miejsc.

Balkon od strony północnej charakteryzuje się dość niską temperaturą, wysoką wilgocią oraz małą ilością światła słonecznego. Wobec tego, zanim wysadzimy kwiatki, musimy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie gatunki dobrze odnajdą się w takich warunkach. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać na północny balkon.

Jakie kwiaty będą dobrym wyborem na północny balkon?

Zastanawiając się, jakie kwiaty na balkon wybrać, gdy znajduje się on po północnej stronie mieszkania, musimy szukać wśród gatunków, które nie potrzebują do rozwoju dużej ilości słońca. Oczywiście większość roślin wymaga do wzrostu światła, więc jest to dość ograniczony wybór, jednak mimo wszystko mamy kilka możliwości.

Wśród najlepszych kwiatów, które możemy hodować w zacienionych miejscach, znajdują się:

  • Hortensje - są piękną ozdobą balkonu, ponieważ nie tylko bujnie kwitną, ale i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. W miejscach zacienionych najlepszym wyborem będzie odmiana hortensji pnącej.
  • Fuksje - ich charakterystyczne jajowate liście świetnie komponują się z dekoracyjnymi kwiatami, które występują m.in. w kolorze różowym, purpurowym oraz czerwonym. Dostępne są również wielobarwne okazy. Fuksje osiągają od 25 do 100 cm wysokości, więc idealnie będą pasowały na balkon.
  • Begonie - są one jednymi z najczęściej spotykanych roślin na balkonach. Cechują je piękne, kolorowe kwiaty, które występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Dodatkowo liście rośliny są niesymetryczne, co nadaje jej oryginalnego charakteru. Jeżeli zależy nam na odmianie, która przez długi czas będzie cieszyć nasze oczy, to najlepiej wybrać begonię bulwiastą, która kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni.
  • Lobelia przylądkowa - jest to roślina jednoroczna, osiągająca wysokość 25 cm. Możemy zdecydować się na okaz w kolorze białym, niebieskim, fioletowym lub różowym. Lobelia kwitnie dość długo, ponieważ od czerwca aż do późnej jesieni. Świetnie wygląda w wiszących donicach, stanowiąc wyjątkową ozdobę.

Czytaj również: Uważaj na ten błąd podczas sadzenia piwonii. Inaczej nie zakwitną

Jak pielęgnować kwiaty na balkonie północnym?

Pomimo tego, że północny balkon sprawia, że rośliny nie mają nadmiernego kontaktu z promieniami słonecznymi, to nadal nie powinniśmy zapominać o regularnym podlewaniu kwiatów. Wszystkie wymienione przez nas wcześniej odmiany, preferują, gdy ziemia jest wilgotna.

Wobec tego należy unikać przesuszania gleby w doniczkach. Równocześnie musimy wziąć pod uwagę, że w cieniu woda odparowuje o wiele wolniej, dlatego nie należy lać jej więcej niż potrzeba, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Sadząc w donicach rośliny na balkonie po północnej stronie, należy zachowywać odstępy pomiędzy nimi. Dzięki temu uchronimy je przed rozwojem chorób grzybiczych, ponieważ zbyt gęste zasadzanie mogłoby sprawić, że zakażenie będzie się o wiele szybciej rozprzestrzeniać.

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty