Reklama
Reklama

Te rośliny kwitną przez całe lato. Koniecznie posadź je na działce

Kwiaty są ozdobą każdego ogrodu, niestety jednak większość z nich ma krótki okres kwitnienia. Przyciągają wtedy wzrok i owady zapylające swoim upojnym zapachem i kolorami, po czym do końca okresu wegetacyjnego stanowią już tylko zieloną masę. Niekoniecznie jednak musi tak być. Poniżej lista kwiatów kwitnących przez całe lato. Wśród nich każdy znajdzie odpowiednie do swojego ogrodu kolory i faktury.

Kwiaty jednoroczne kwitnące przez całe lato 

Kwiatów jednorocznych kwitnących przez całe lato jest cała lista, zaliczają się do nich aksamitki. Jedynym ich wymaganiem jest, by posadzić je po "zimnej Zośce", poza tym to tak zwana pancerna roślina. Jej aksamitne kwiaty mają kolory pomarańczowo-brązowe, roślina przetrwa nawet dłuższe okresy suszy. Innym kwiatem kwitnącym od lipca do września są ozdobne słoneczniki. 

Petunie również należą do kwiatów jednorocznych, które kwitną przez całe lato w kolorach od bieli, przez odcienie różu i fioletu aż po bordo. Wymagają podlewania i urywania zwiędłych kwiatostanów, ale ich spływające kolorowo kaskady utrzymają się aż do jesieni. Można tu wybierać pośród odmian jedno lub dwukolorowych. 

Przez całe lato kwitną też sundeville, które służą nam jeden rok, ale za to bardzo spektakularnie. Mają zjawiskowe kwiatostany w kolorach bieli, różu lub czerwieni, a liście tego pnącza są błyszczące i często dwukolorowe.  

Byliny, które kwitną przez całe lato 

Byliny to rośliny wieloletnie. Należy do nich krwawnik pospolity, kwitnący przez całe lato głównie na łąkach i polanach. Krwawnik ma też wersję ozdobną, o większych kwiatostanach w kolorach białych i różowych. 

Jedną z efektowniejszych bylin kwitnącą od czerwca do października jest liliowiec. Wzrok przyciągają jego oryginalne kwiaty, które roślina wypuszcza przez cały sezon. Wystarczy zapewnić jej w pełni nasłonecznione stanowisko. 

Dwuletnia bylina będąca wręcz symbolem polskiej wsi i która kwitnie przez całe lato to malwa. Jej wzniosła postura i zebrane w kłosy wielkie kwiaty często możemy spotkać na słonecznych miejscach pod oknami domów. 

Zupełnie inaczej jest z goździkami, których ogrodowe odmiany są raczej niskie. Raz posadzone, będą kwitły co roku przez cały sezon, wymagając od nas tylko słonecznego miejsca i od czasu do czasu podlewania. Ich odmian jest tak wiele, że w kolorach i strukturze kwiatostanów można przebierać.  

Czytaj też: Wysadź w połowie maja. Będą zdobiły ogród aż do jesieni

Te krzewy mają kwiaty przez całe lato 

Wśród krzewów również znajdziemy takie, które mają kwiaty przez całe lato. Odpowiednio pielęgnowane róże również będziemy podziwiać przez cały sezon, są to jednak kapryśne rośliny, wymagające odpowiedniego podlewania, nawożenia i przycinania. Budleja Dawida to krzew kwitnący od lipca do października na biało, różowo lub fioletowo. Ze względu na obłędny zapach roślina przyciąga wiele owadów zapylających, dlatego nazywana jest często motylim drzewem. 

Budleja Dawida to jeden z najdłużej kwitnących krzewów w naszych warunkach. Przez całe lato cieszyć nas będą kwiatami również krzewy hortensji. Tutaj również mamy spory wybór w kolorach i kształtach ich kwiatostanów. Wymagają one półcienistego miejsca, wilgotnego i lekko kwaśnego podłoża oraz przycinania.  

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin