Reklama
Reklama

Wysadź je w drugiej połowie maja. Będą zdobiły ogród aż do jesieni

Nie ma nic piękniejszego niż ogród pełen kwiatów. Warto więc zadbać już teraz, aby mienił się kolorami jak najdłużej. Żeby tak się stało, wystarczy postawić na odpowiednie gatunki. Wśród nich z pewnością należy wymienić cynie. Te urocze kwiaty zachwycają szeroką paletą barw i delikatnością. Podpowiadamy, jak je uprawiać oraz kiedy jest najlepszy moment na wysiew, aby cieszyć się ich pięknem aż do jesieni.  

Sezon ogrodniczy rozpoczął się w pełni, a wraz z nim poszukiwanie takich gatunków kwiatów, które będą zdobić działkę jak najdłużej. Warto więc postawić na cynie, które swoimi barwnymi kwiatami dodadzą ogrodowi uroku. Termin ich wysiewu już za chwilę.  

Cynia — barwny akcent ogrodu  

Cynia to roślina z rodziny astrowatych, która występują w wielu gatunkach i odmianach, różniących się pomiędzy sobą głównie kolorem, kształtem kwiatów oraz wysokością. Znanych jest około 20 gatunków, a wśród nich wiele odmian. Do najczęściej wybieranych zalicza się cynię wytworną oraz cynię meksykańską.  

Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Jej wysokość zależy od gatunku i odmiany, ale może sięgać nawet 100 cm. Poprzez swoją specyfikę cynie mogą być hodowane w ogrodzie bądź pojemnikach. Często występują w towarzystwie innych kwiatów, takich jak chociażby niezapominajki, nagietek czy szałwia. Razem tworzą ciekawe i barwne kompozycje. 

Cynie poprzez swoje rozmaite kolory oraz ciekawy kształt kwiatów chętnie wybierane są do ogrodów, bowiem właściwie uprawiane mogą zdobić go nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Co więcej, kwiaty te chętnie wybierane są do bukietów, ponieważ urzekają swoim pięknem, a nawet i zapachem.  

Zobacz również: Posadź ją w maju. Twój ogród nabierze śródziemnomorskiego wyglądu

Kiedy siać i jak pielęgnować cynie?  

Cynia jest na ogół rośliną prostą w uprawie. Należy jednak zadbać o zapewnienie jej odpowiednich warunków. Przede wszystkim cynie najlepiej sadzić w miejscu ciepłym oraz słonecznym. Wzrost w cieniu sprawi, że kwiaty te będą słabo kwitnąć. Dodatkowo dobrze, aby stanowisko dla nich było osłonięte od wiatru.

Aby móc cieszyć się barwnymi cyniami przez cały sezon, warto zadbać o glebę żyzną oraz przepuszczalną. Konieczne jest jej spulchnianie, a także usuwanie z niej chwastów, kiedy te zaczną się już pojawiać. Ważne jest również regularne i obfite podlewanie. Miesiąc po wysadzeniu dobrze zastosować nawóz, aby mieć pewność, że cynie zakwitną, a twój ogród pokryje się morzem barw.  

Wiedząc już, jak zadbać o te barwne kwiaty, nasuwa się pytanie, kiedy najlepiej sadzić cynie. Jako że w Polsce uprawiane są cynie jednoroczne, wymaga to każdego roku ich siania. Do gruntu wysiewa się je od maja aż do lipca. Należy jednak zaznaczyć, że są one wrażliwe na przymrozki, wobec czego najlepiej siać je nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.

Uprawa cynii nie jest trudna ani czasochłonna. Wystarczy na początku zadbać o odpowiednie stanowisko oraz glebę. To o czym należy koniecznie pamiętać to regularne podlewanie, ponieważ nie znoszą suszy. Najlepszym czasem na to jest poranek lub wieczór. Dobrze również pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Tym sposobem cynie będą kwitły dłużej i bardziej obficie. Dzięki temu ogród będzie przyozdobiony przez cały sezon.  

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | działka | kwiaty