Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj takich pestek. Zrobisz z nich nawóz do roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe wymagają on nas szczególnej opieki. Mają ograniczoną ilość ziemi, z której mogą czerpać składniki odżywcze. Pod tym względem są całkowicie skazane na nas. Szczególnie po okresie grzewczym, który wyjaławia rośliny, potrzebują one dodatkowego wsparcia. Nie musisz sięgać po drogie nawozy – w tej roli sprawdzi się produkt, który zazwyczaj wyrzucasz do kosza.

Jakiego nawozu potrzebują rośliny doniczkowe?

Rośliny, które uprawiamy w domu, są uwięzione w doniczkach. To mocno ogranicza ich możliwości pobierania składników odżywczych. Dlatego regularne nawożenie jest kluczowe dla ich rozwoju. Bez tego podłoże w doniczce będzie się coraz bardziej wyjaławiać, a wzrost i kwitnienie naszych kwiatów zostaną zahamowane.  

Rośliny doniczkowe do prawidłowej egzystencji potrzebują nawozów zawierających azot, fosfor i potas. Takiego wsparcia wymagają zwłaszcza okazy kwitnące, które na wytworzenie kwiatów przeznaczają bardzo dużo energii. Dodatkowym wsparciem dla domowych hodowli kwiatów będą magnez, miedź, bor i żelazo. Te mikroelementy potrzebne są roślinom w mniejszych ilościach, ale mają znaczący wpływ na ich wzrost.  

Pestki awokado - naturalny nawóz do roślin doniczkowych 

Tak się składa, że pestki awokado zawierają wszystkie składniki potrzebne roślinom doniczkowym. Znajdziemy w nich azot, fosfor, potas, magnez i bor. Na taki naturalny nawóz nie wydamy ani grosza, pestki awokado zazwyczaj przecież wyrzucamy do kosza. Wykorzystujące je nie tylko zaoszczędzimy, ale też podejmiemy działanie w duchu zero waste.  

Potas i fosfor zawarte w pestkach awokado sprawiają, że są one idealnym nawozem do roślin kwitnących. To właśnie te dwa składniki wspierają rośliny doniczkowe w wytwarzaniu pąków. Naturalnymi odżywkami trudno przenawozić roślinę. Są one więc idealnym wyborem dla kwiatów, środowiska i dla naszego portfela.  

Jak zrobić nawóz z pestek awokado krok po kroku 

Nawóz z pestek awokado jest dość prosty do zrobienia i do stosowania. Najważniejsze, żeby wykorzystać do jego zrobienia pestki, które są jeszcze wilgotne. Oto instrukcja krok po kroku:  

  • zetrzyj na tarce pestkę awokado; 
  • powstałe wiórki przerzuć do blendera;  
  • dolej litr wody i zmiksuj wszystko tak, by pestki wypuściły swoje składniki do wody; 
  • przecedź miksturę.  

Powstałym w ten sposób nawozem z pestek awokado od razu podlej rośliny doniczkowe. Nie przechowuj go w lodówce - litr odżywki w zupełności wystarczy, aby podlać domowe kwiaty.  

Czytaj też: Czarne muszki latają wokół doniczek? Zrób ten domowy preparat a pozbędziesz się ich na zawsze

Jak stosować nawóz z pestek awokado?

Nawóz z pestek awokado stosuj tak, jak inne nawozy naturalne, czyli raz w miesiącu. W ten sposób nie zaszkodzisz swoim domowym uprawom. Najlepiej zacząć nawożenie roślin doniczkowych wczesną wiosną. Wiele naszych domowych kwiatów zimą znajduje się w stanie hibernacji, czyli spoczynku. Wtedy nie należy ich nawozić, niepotrzebnie je wybudzimy.  

Nawóz z pestek awokado sprawdzi się w przypadku roślin kwitnących: anturium, skrzydłokwiatu, hoi. Częstym błędem w stosowaniu tej odżywki jest przesada. Zawiera ona wyjątkowo dużo składników i łatwo o przenawożenie podłoża. Dlatego nawóz z pestek awokado stosujemy tylko raz w miesiącu, pilnie przy tym obserwując nasze doniczkowe rośliny

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie