Nie musisz wydawać pieniędzy na krzaczki lawendy. W ten sposób zdobędziesz sadzonki
Lawenda to roślina, która jest nie tylko ciekawa i piękna, ale i ma cudowny zapach oraz posiada wiele cennych właściwości. Nic więc dziwnego, że chcemy mieć jej jak najwięcej w swoim ogrodzie. W tym celu wcale nie musimy kupować sadzonek, ponieważ możemy samodzielnie rozmnożyć lawendę. Jest to prosty i nieskomplikowany zabieg. Sprawdź, jak go przeprowadzić.
Rozmnażanie lawendy jesienią jest świetnym sposobem na zwiększenie ilości tych ciekawych i urokliwych roślin w naszym ogrodzie. Jeśli odpowiednio przeprowadzimy ten zabieg, a następnie prawidłowo będziemy pielęgnowali młodą lawendę, cały ten proces zakończy się sukcesem, a my będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym wyglądem i zapachem rośliny.
Dobrym czasem na rozmnażanie lawendy jest wiosna lub przełom lata i jesieni, czyli sierpień, wrzesień lub jeśli pogoda pozwoli, nawet i początek października. Wczesna jesień to idealny moment na ten zabieg, ponieważ rośliny mają czas na ukorzenienie się przed zimą. Równocześnie nie są one narażone na stres wywoływany upałami oraz intensywnym słońcem.
Chcąc rozmnożyć lawendę, najlepiej zrobić to poprzez pobieranie sadzonek z dojrzałych roślin. Niezwykle ważne jest to, by wybrać zdrowe oraz niekwitnące pędy o długości około 10-15 cm. Zwróćmy również uwagę, czy roślina mateczna jest w pełni zdrowa, a także nie ma objawów obecności szkodników czy chorób.
Następnie, by przygotować sadzonki lawendy, musimy pozbyć się dolnych liści, pozostawiając tylko kilka na wierzchołku. Następnie przycinamy końcówki pędu, aby pobudzić roślinę do intensywniejszego ukorzeniania.
Czytaj również: Jesienią nie zapomnij o truskawkach. W czerwcu krzaczki będą pełne owoców
Pobrane sadzonki należy ukorzenić. Najlepiej zrobić to w wilgotnym podłożu, które składało się będzie z mieszanki piasku oraz torfu. Pamiętajmy także o tym, by sadzonki umieszczane były w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu,
Oprócz tego pamiętajmy, aby systematyczne spryskiwać nasze sadzonki lawendy wodą, dzięki czemu zadbamy o wilgotność i stworzymy dobre warunki do rozwoju młodych korzeni. W momencie, gdy sadzonki po kilku tygodniach zaczną wypuszczać korzenie, możemy przesadzić je do większych pojemników albo bezpośrednio do gruntu. Pamiętajmy jednak, aby przed nadejściem pierwszych przymrozków, zabezpieczyć młode rośliny, co pozwoli im przetrwać zimę.
Należy okrywać je gałązkami iglaków albo użyć do tego agrowłókniny, która ochroni je przed mrozem. W czasie zimy powinniśmy także ograniczyć podlewanie sadzonek. Sprawdzajmy również regularnie stan podłoża, ponieważ lawenda potrzebuje lekkiej oraz dobrze przepuszczalnej gleby.
Nie możemy również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji młodych roślin wiosną. W momencie gdy ustąpią już pierwsze przymrozki, lawenda zacznie intensywnie rosnąć. Wtedy to należy usunąć okrycia zimowe, a także przyciąć pędy rośliny, co pobudzi je do jeszcze lepszego wzrostu.
Zadbajmy również o systematyczne spulchnianie gleby wokół rośliny, aby lepiej dotlenić korzenie. Warto zatroszczyć się dodatkowo o nawożenie lawendy. Najlepiej użyć do tego nawozów organicznych albo preparatów, które są przeznaczone dla roślin kwitnących. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z nawożeniem, aby nie zaszkodzić lawendzie.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz