Reklama
Reklama

Jesienią nie przegap tego zabiegu. Borówka amerykańska ci podziękuje

Borówka amerykańska to krzew, który nie tylko dostarcza nam pysznych owoców, ale także zdobi nasz ogród. Po zakończonym sezonie wegetacyjnym należy ją odpowiednio przygotować do zbliżających się niskich temperatur. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest jesienne przycinanie. Jednak nie każdy krzew borówki dobrze zniesie takie cięcie. Kiedy możemy przycinać borówkę jesienią? Jak prawidłowo wykonać ten zabieg? Odpowiadamy.

Czy jesienią przycina się krzewy borówki amerykańskiej?

Jesienią przycinamy tylko te odmiany borówki amerykańskiej, które owocują najwcześniej, tj. "Bluetta", "Duke", "Spartan" oraz "Earliblue". W przypadku innych odmian wskazane jest raczej cięcie późną zimą lub nawet wczesną wiosną przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Jesienne cięcie wybranych odmian borówki amerykańskiej ułatwia ich zimowanie oraz stymuluje wzrost nowych pędów na wiosnę. Dodatkowo poprawia cyrkulację powietrza w obrębie krzewu oraz ogranicza ryzyko infekcji o podłożu grzybiczym. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu borówka produkuje więcej słodszych owoców

Przeczytaj także: Jesienią nie zapomnij o nawożeniu borówki amerykańskiej. Ten nawóz będzie najlepszy

Przycinanie borówki to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych tej rośliny. Jeżeli pozwolimy, żeby krzew za bardzo się zagęścił, może to skutkować zmniejszeniem plonów oraz pogorszeniem ich jakości. Jednak jesienią nie powinniśmy przycinać borówki zbyt mocno, ponieważ osłabi to krzew przed zimą.

Jak przycinać borówkę amerykańską jesienią?

Przy jesiennym przycinaniu borówki skupiamy się na usuwaniu uschniętych i martwych pędów lub tych, z widocznymi oznakami chorobowymi. Usuwamy również osłabione części rośliny, które zabarwiają się na czerwono. Wykonując zabieg, ograniczamy się jedynie do lekkiego prześwietlenia krzewu.

Przeczytaj także: Nie tylko nawożenie. Borówka amerykańska jesienią potrzebuje jeszcze jednego zabiegu

Intensywniejsze cięcie mogłoby pobudzić krzew borówki do wzrostu i wypuszczania nowych pędów, które nie przetrwałyby zimy. Jeżeli chcemy nadać roślinie pożądany kształt, warto wstrzymać się z cięciem do wiosny. Usuniemy wtedy także te pędy, które zostały zimą osłabione przez niskie temperatury. Wiosną pozbywamy się również starych i słabo owocujących pędów borówki

Zobacz też:

Wykonaj ten zabieg w październiku. Ochronisz drzewka owocowe przed chorobą

Planujesz posadzić tuje? Ważny jest nie tylko termin, ale i odległość od płotu sąsiada

Grudnik może kwitnąć nie tylko zimą. Wystarczy, że podlejesz go tym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin