Nie tylko nawożenie. Borówka amerykańska jesienią potrzebuje jeszcze jednego zabiegu
Początek jesieni to czas, kiedy musisz zadbać o swoją borówkę amerykańską. Nawożenie to tylko jeden z dwóch bardzo ważnych zabiegów, na które warto zdecydować się we wrześniu lub październiku. Wielu początkujących sadowników zapomina o ściółkowaniu borówki amerykańskiej, a to jest kluczowe, jeśli chcesz, aby krzewy przetrwały zimę bez szwanku.
Jesienne ściółkowanie borówki amerykańskiej to jeden z najważniejszych, które warto wykonać we wrześniu w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że te owoce są bardzo wrażliwe, dlatego musisz teraz zapewnić im odpowiednią ochronę, aby mogły przygotować się na chłodniejsze dni.
Nie możesz jednak wybrać przypadkowego materiału do podsypania krzewów, bo wtedy borówki będą cierpieć z powodu niedopasowanego podłoża. Wybierz odpowiednią ściółkę, a będziesz cieszyć się obfitymi plonami borówki w kolejnym sezonie.
Polecane terminy ściółkowania borówki amerykańskiej są dwa: jesienią albo wiosną. Wybór idealnego czasu zależy m.in. od materiału, którego będziesz używać (wiosną wykorzystuje się do tego głównie korę sosnową, która pomaga utrzymać wilgoć w glebie i zmniejsza ryzyko rozwoju chwastów).
Nie zaleca się jednak zwlekania do kolejnego roku z uwagi na ryzyko przemarznięcia niechronionych krzewów zimą. Jesienne ściółkowanie borówki spełnia ważną funkcję izolacyjną, ponieważ zapewnia roślinom ciepło. A jak wiadomo, borówki amerykańskie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury (szczególnie w pierwszych 3 latach po posadzeniu).
Może cię zainteresować: Róże będą kwitły aż do przymrozków. Wystarczy podać im to tanie warzywo
Nie wiesz, czym ściółkować borówkę amerykańską? Wybór podłoża wcale nie jest oczywisty. Musisz bowiem pamiętać, że krzew ten jest kwasolubny, dlatego najlepiej będzie rozwijał się w ziemi torfowej o kwaśnym odczynie (obniża poziom pH gleby, wzbogaca ją w próchnicę i ułatwia dostęp do składników odżywczych).
Torf wymieszaj z glebą na głębokości około 30 cm tak, by chronił korzenie borówki. Drugą świetną opcją, jeśli chodzi o materiał na ściółkę, jest wspomniana już kora sosnowa (możesz wymieszać ją z igliwiem czy trocinami).
Po wyborze materiału ściółkowanie borówki amerykańskiej będzie jeszcze łatwiejsze. Korę sosnową rozłóż na powierzchni gleby wokół borówki tak, by utworzyć warstwę o grubości około 7-10 cm.
Czytaj również: Ten krzew rodzi najzdrowsze owoce świata. Zbliża się termin sadzenia
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły