Jesienią nie zapomnij o truskawkach. W czerwcu krzaczki będą pełne owoców
Jesienne prace w ogrodzie uwzględniają między innymi wertykulację trawnika, ściółkowanie roślin czy zabezpieczanie krzewów i drzew na zimę. Jednak mało kto wie, że szczególnej uwagi potrzebują również... truskawki. Chodzi konkretnie o ich nawożenie, dzięki któremu rośliny odwdzięczą się wspaniałymi plonami w czerwcu. Czym jesienią powinno się zasilać truskawki? Wyjaśniamy.
Zasilenie truskawek przed sezonem zimowym może im znacznie pomóc w przetrwaniu mroźnych miesięcy. Dzięki zastosowaniu właściwych rodzajów nawozów, rośliny otrzymają cenne substancje odżywcze, dzięki którym będą mogły zregenerować się po okresie letniego owocowania. Warto pamiętać o tym zabiegu, ponieważ dobrze odżywione truskawki odwdzięczą się zdrowymi i smacznymi plonami w czerwcu.
Jakich środków należy używać do nawożenia truskawek? Przede wszystkim warto skupić się na nawozach zawierających potas i fosfor. Potas przyczyni się do poprawy odporności truskawek na trudne warunki. Z kolei fosfor umożliwi prawidłowy rozrost korzeni, a także korzystnie wpłynie na przyszłe owocowanie.
Warto przy tym zaznaczyć, że nie należy wykorzystywać nawozów zawierających azot. Rzeczony pierwiastek pobudza rośliny do wzrostu, wobec czego, jeśli zastosuje się go w sezonie jesiennym, to wówczas proces przejścia rośliny w stan zimowania może zostać zaburzony.
W jesiennym nawożeniu truskawek istotny jest termin. Zabieg powinno się przeprowadzić we wrześniu lub październiku. Ważne jest, by zdążyć przed przymrozkami – w przeciwnym razie rośliny będą miały problem z przyswojeniem składników odżywczych.
Istotny jest także sposób nawożenia truskawek, który w głównej mierze uzależniony jest od rodzaju wykorzystywanego nawozu. Niektóre środki mają formę granulatu, który rozsypuje się wokół roślin i miesza z ziemią. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną przez producenta na opakowaniu.
Po zasileniu truskawek nawozem warto je jeszcze nieco podlać, by specyfik mógł się wchłonąć do ziemi. Dzięki temu rośliny, a konkretniej ich korzenie, łatwiej wchłoną cenne substancje odżywcze zawarte w nawozach.
Zobacz też:
Wykonaj ten zabieg w październiku. Ochronisz drzewka owocowe przed chorobą
Planujesz posadzić tuje? Ważny jest nie tylko termin, ale i odległość od płotu sąsiada
Grudnik może kwitnąć nie tylko zimą. Wystarczy, że podlejesz go tym