Nie koś trawnika w ten sposób. Zniszczy się i będzie wyglądał nieestetycznie
Koszenie trawnika jest czynnością, która powinna być wykonywana regularnie, aby murawa mogła być w dobrej kondycji. Jednak nie tylko systematyczność wpływa na stan trawy, bo oprócz tego musimy unikać kilku podstawowych błędów, które mogłyby całkowicie zniszczyć naszą murawę. Sprawdź, na co zwracać uwagę i czego nie robić, jeśli chcemy mieć estetyczny i zadbany trawnik.
Koszenie jest zabiegiem nie tylko wpływającym na wygląd murawy, ale także niepozostającym bez znaczenia, jeśli chodzi o jej kondycję i zdrowie. Pierwsze koszenie powinno się przeprowadzać na przełomie marca i kwietnia, kiedy to trawa osiąga wysokość około 8 cm. Jednak musimy uważać, aby podczas tego zabiegu nie popełnić popularnych błędów, które mogłyby całkowicie zniszczyć naszą murawę.
Koszenie trawnika powinno być wykonywane regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Za to podczas okresu najbujniejszego wzrostu trawy, czyli od połowy kwietnia do końca czerwca, warto wykonywać tę czynność nawet dwa razy w tygodniu.
Podczas koszenia warto pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym nie uszkodzimy naszej murawy. Przede wszystkim istotne jest to, by nasza trawa przed koszeniem nie była wyższa niż 8 cm. Oprócz tego powinniśmy jednorazowo nie kosić więcej, niż połowę jej wysokości. Natomiast podczas upałów zaleca się, aby kosić trawę nawet nieco wyżej, dzięki czemu zapobiegniemy nadmiernemu wysuszaniu się ziemi.
Częstym błędem jest również koszenie trawy, gdy jest mokra. Może to skutkować nie tylko nierównym przycięciem murawy, ale także zwiększyć ryzyko chorób trawnika. Wobec tego powinniśmy unikać koszenia wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze rosa lub w momencie, gdy niedawno padał deszcz. Trawa koszona na mokro często jest nieestetycznie poszarpana lub zbyt krótko przystrzyżona.
Niekorzystnym dla naszej murawy działaniem jest także koszenie trawy, która urosła do pokaźnych wymiarów, od razu do bardzo niskiej wysokości. Trzeba zawsze stosować zasadę przycinania trawy maksymalnie o połowę jej długości. W przeciwnym razie może to prowadzić do powstawania brzydkich łysin. Wobec tego lepiej co kilka dni skosić ją o kilka centymetrów niż wykonać jednorazowe mocne cięcie.
Czytaj również: Większość osób uważa go za chwast. Tymczasem to super nawóz, który możesz mieć za darmo
Bardzo częstym i dość poważnym błędem jest także zbyt niskie oraz zbyt późne koszenie trawnika przed zimą. Często myślimy, że pod koniec sezonu należy mocno ściąć murawę, ponieważ nie będzie koszona aż do wiosny. Jednak może to jej znacząco zaszkodzić.
Wynika to z tego, że zimą trawa nie rośnie tak intensywnie jak latem, ponieważ jej wegetacja znacznie zwalnia. Co więcej, trawa skoszona jesienią zbyt mocno jest bardziej podatna na przemarzanie. Dodatkowo nie ma szansy na szybką regenerację po zabiegu i staje się wrażliwsza na ataki chorób grzybowych.
Równocześnie całkowite zrezygnowanie z cięcia trawy jesienią także jest błędem, ponieważ może to sprawić, że zbyt długie źdźbła zaczną się pokładać i ograniczą dostęp powietrza dla roślin oraz przyczynią się do rozwoju chorób grzybowych. Wobec tego ostatnie koszenie trawnika należy przeprowadzić na przełomie października i listopada, zależnie od temperatury, a prawidłowa wysokość murawy po cięciu powinna wynosić około 4-5 cm.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach