Reklama
Reklama

Nazywana jest argentyńską pięknością. Wystarczy jedna rzecz, by przetrwała zimę. Sprawdź, jak to zrobić

Werbena patagońska zyskuje w ostatnich latach na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ jej delikatne, fioletowe kwiaty stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu. Roślina uznawana jest za okaz jednoroczny, jednak okazuje się, że przy odrobinie wysiłku, możemy sprawić, że werbena zakwitnie kolejnej wiosny. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Werbena patagońska to atrakcyjna roślina coraz częściej spotykana w naszych ogrodach. Zachwyca dekoracyjnością i długością kwitnienia. Może być hodowana w gruncie lub w pojemniku. Co więcej, wcale nie musi być rośliną jednoroczną i możemy przedłużyć jej żywot.

Werbena patagońska - co to za roślina?

Werbena patagońska (Verbena bonariensis, syn. Verbena patagonica) nazywana jest także werbeną argentyńską. Jest to roślina dorastająca nawet do 1,5 m wysokości, a jej omszone łodygi są mimo to na tyle sztywne, że nie potrzebują podpór. Wyrastają z nich lancetowate liście, mające ząbkowane brzegi.

Natomiast jej fioletowo-różowe główkowate kwiatostany, składają się z drobnych i lejkowatych kwiatków. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i występuje głównie w Argentynie, Brazylii, Kolumbii oraz Chile.

Werbena patagońska kwitnie bardzo długo, ponieważ od lipca aż do przymrozków. W środowisku naturalnym rośnie ona na obrzeżach oraz wewnątrz wilgotnych lasów. Jest rośliną miododajną, więc przyciąga motyle, pszczoły oraz inne zapylające owady.

Zobacz także: Chcesz, by ogród wiosną tonął w kwiatach? Sprawdź, co musisz zrobić we wrześniu. Bez tego lawenda nie przetrwa zimy

O czym pamiętać podczas uprawy werbeny patagońskiej?

Uprawiając werbenę patagońską w swoim ogrodzie, musimy pamiętać o tym, że preferuje ona słoneczne stanowiska oraz takie, które mają żyzną glebę.

Jeżeli chodzi o podlewanie rośliny, warto zachować w tej kwestii umiar, ponieważ roślina dobrze znosi suszę, natomiast nadmiar wody zdecydowanie jej nie służy. Zbyt obfite podlewanie werbeny może prowadzić do jej gnicia.

Czytaj również: O tym musisz pamiętać jesienią w ogrodzie. W ten sposób przygotujesz go do zimy

Roślina zazwyczaj nie wymaga nawożenia, chyba że została umieszczona na miejscu, gdzie gleba nie jest bogata w składniki odżywcze. W takim przypadku wiosną należy zastosować nawóz wieloskładnikowy.

Równocześnie nie zapominajmy o regularnym podcinaniu werbeny, dzięki któremu roślina będzie stale kwitnąć, a także zachowa ładny kształt. Jest to istotne także z tego względu, że gdy nie usuwamy na bieżąco przekwitłych kwiatostanów, werbena zacznie sama się rozsiewać i ostatecznie może zająć dużą część naszego ogródka.

Werbena zimą - czy można zostawić roślinę w ogrodzie?

Jeśli chodzi o zimowanie werbeny patagońskiej, to nie jest ona rośliną mrozoodporną, więc najczęściej kwalifikuje się ją jako okaz jednoroczny. Jednak jeżeli się postaramy, możemy sprawić, że roślina przetrwa więcej niż jeden sezon.

Pierwszym sposobem przezimowania werbeny patagońskiej jest ścięcie je łodyg jesienią, wykopanie ich i wsadzenie do doniczki. Musimy przechowywać je w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 2 do 9 stopni Celsjusza. W tym czasie nie zapominajmy o sporadycznym podlewaniu kwiatów. Wiosną pojawią się na roślinie nowe pąki. Do gruntu werbenę możemy wsadzić dopiero po przymrozkach.

Natomiast jeżeli wolimy pozostawić roślinę w ziemi w ogrodzie, to musimy odpowiednio zabezpieczyć ją przed mrozem. W tym celu należy ściółkować glebę korą lub słomą oraz zastosować osłonę z agrowłókniny. Dzięki temu nasz okaz przetrwa mrozy.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | uprawa roślin