Reklama
Reklama

Chcesz, by ogród wiosną tonął w kwiatach? Sprawdź, co musisz zrobić we wrześniu. Bez tego lawenda nie przetrwa zimy

Jesień to czas porządków w ogrodzie i wzmożonej pracy, która ma zaowocować nam już po zimie. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie roślin, umożliwiające im przetrwanie mrozów oraz zwiększenie kwitnienia wiosną. Podpowiadamy, które rośliny ozdobne należy przycinać jesienią i jak to zrobić.

Niektóre gatunki roślin powinno się przycinać jesienią. Warto to zrobić, aby nasze okazy dobrze i zdrowo przezimowały. Sprawdź, jakie rośliny powinny zostać skrócone w najbliższym czasie i na co trzeba uważać podczas tego zabiegu.

Przycinanie róż i lawendy jesienią - kiedy i dlaczego warto to robić?

Wiadome jest, że wrzesień to idealny moment na przycinanie krzewów owocowych, takich jak np. porzeczka czy agrest. Jest to jednak także najlepszych czas na cięcie innych roślin, takich jak róża czy lawenda.

Dzięki jesiennemu cięciu róży, w przyszłym sezonie będziemy mogli cieszyć się dużą ilością kwiatów. Dodatkowo podczas jej przycinania warto pozbyć się chorych, uszkodzonych oraz martwych pędów, które blokowałaby rozwój rośliny.

Natomiast cięcie lawendy, pozwala jej na lepsze przygotowanie się do okresu zimowego. W tym przypadku obcina się głównie młode pędy, które nie są jeszcze zdrewniałe.

Zobacz również: Masz piwonie w ogrodzie? Koniecznie pilnuj tego terminu, aby wiosną cieszyć się obfitym kwitnieniem

Przycinanie róż jesienią - jak to zrobić?

Jesienią w szczególności powinniśmy ścinać róże parkowe i pnące. Jeżeli zrobimy to po kwitnieniu, to sprawimy, że nasze rośliny ponownie pięknie zakwitną w następnym sezonie.

Dodatkowo przeprowadzając zabieg przycinania róż jesienią, powinniśmy usunąć wszystkie martwe, chore i uszkodzone pędy, które znajdują się blisko ziemi. Co więcej, każdego roku starajmy się usuwać jedną trzecią najstarszych pędów kwiatowych, aby w ten sposób zrobić miejsce nowym pędom.

Należy jednak wspomnieć, że wielu ogrodników oponuje jednak za tym, aby główne cięcie róży przeprowadzać dopiero wiosną, a jesienią jedynie pozbyć się uszkodzonych pędów. Istotne jest także to, aby tuż przed owinięciem roślin na zimę usunąć zwiędłe kwiaty.

Jesienne przycinanie lawendy - co musisz o tym wiedzieć?

Jesienią warto przyciąć lawendę wąskolistną. Powinniśmy zrobić to najlepiej do połowy września lub w przypadku wyjątkowo ciepłego miesiąca, do jego końca. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniu nowo wytworzonych przyrostów przez przymrozki. Czynność tę najlepiej wykonać w ciepły i bezdeszczowy dzień.

Jesienne cięcie lawendy jest także zabiegiem, który przygotowuje lawendę do zimowania. W przypadku, gdy zapomnimy to zrobić jesienią, możemy oczywiście wykonać cięcie wiosną, jednak wtedy istnieje ryzyko, że uszkodzone zostaną zawiązujące się pąki kwiatowe lub roślina nie przetrwa w tak dobrej kondycji mroźnej zimy.  

Czytaj także: O tym musisz pamiętać jesienią w ogrodzie. W ten sposób przygotujesz go do zimy

Przycinanie hortensji jesienią - czy to dobry pomysł?

Jesienią według części ogrodników powinniśmy również przycinać hortensję. Jednak sposób i termin tego zabiegu, zależny jest w dużej mierze od gatunku rośliny.

Na przykład niektórzy właściciele hortensji bukietowych, którzy uprawiają rośliny w ciepłych rejonach Polski, decydują się na wycinanie jesienią przekwitniętych kwiatostanów krzewu. Jednak inni uważają, że lepiej wstrzymać się z cięciem do wiosny.

Podobnie jest w przypadku hortensji ogrodowej, ponieważ również można obcinać jej przekwitłe kwiatostany jesienią, jednak będzie to wiązało się z ryzykiem ścięcia pąków kwiatowych. Związane jest to z tym, że hortensja ogrodowa pąki kwiatowe tworzy głównie w górnej części pędów i bardzo łatwo je ściąć razem z usuwanymi kwiatostanami.

Natomiast jeżeli pomimo tego ryzyka, zdecydujemy się na ścinanie kwiatostanów hortensji jesienią, to musimy pamiętać o tym, aby kwiatostan usuwać wraz z bardzo krótkim fragmentem łodygi, tak aby nie ściąć pąków kwiatowych, dzięki którym roślina ma zakwitnąć w następnym sezonie.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin