Ta roślina przetrwa każdą zimę. Posadź ją w ogrodzie i ciesz się pięknymi kwiatami
Zaraz przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego ogrodnicy martwią się o swoje rośliny – czy przetrwają mrozy? Są odmiany, którym niestraszne zimno i dzielnie przetrzymają chłodne miesiące. Zaliczają się do nich dzwonki dalmatyńskie.
Campanula portenschlagiana, bo tak brzmi botaniczna nazwa okazu, to nisko rosnąca bylina zielna. Dzwonki dalmatyńskie są często wykorzystywane jako rośliny brzegowe na obrzeżach ogrodowych aranżacji. Sprawdzają się też m.in. jako uzupełnienie luk między kamieniami.
Dzwonki dalmatyńskie wyróżniają się piękną prezencją. Mają urocze ciemnozielone i zaokrąglone liście, a także fioletowe oraz niebieskie kwiaty w kształcie miseczki albo dzwonka. Campanula portenschlagiana kwitnie od późnej wiosny niemal do jesieni. Odmiana jest też wyjątkowo odporna na mrozy i jest w stanie przetrwać każdą zimę.
Dzwonek dalmatyński cechuje się słabymi łodygami, ale także i zdolnością do rozprzestrzeniania się przez kłącza. Z tego powodu najbardziej naturalnym zastosowaniem byliny jest użycie jej jako rośliny okrywowej. W innym przypadku, chcąc wymóc na dzwonku dalmatyńskim wzrost w górę, konieczne będą podpórki lub inne konstrukcje wspierające rozwój.
Dzwonek dalmatyński będzie najlepiej się rozwijał na glebie o dobrej przepuszczalności. Ziemia powinna być też stale wilgotna, jednak nie podmokła. Roślina dobrze czuje się na pełnym słońcu, ale w przypadku występowania ekstremalnych upałów, warto zapewnić im nieco cienia. Roślina szybko się rozprzestrzenia poprzez samosiew i korzenie kłączowe.
Dzwonek dalmatyński nie ma wyjątkowych wymagań związanych z nawadnianiem. Wystarczy standardowe podlewanie, około 2 razy w tygodniu. Roślina dobrze się rozwija również w warunkach okresowej suszy.
Roślina nie będzie dobrze sobie radzić w warunkach wilgotnych z panującą wysoką temperaturą, gdzie w nocy jest powyżej 22°C. W kontekście nawożenia – można stosować organiczny fertilizer lub kompost.
Dzwonek dalmatyński szybko się rozwija, co wkrótce może doprowadzić do konieczności wykonania przycinania. Roślina nie potrzebuje wykonywania tego zabiegu w taki sposób, jak ma to miejsce z drzewami, czy krzewami, jednak może to pomóc w promowaniu wzrostu latem.
Dlatego, jeśli w kolejne lato wzrost dzwonka dalmatyńskiego jest zauważalnie wolniejszy, to trzeba będzie zdecydować się na dodatkowe przycięcie rośliny. W ten sposób będzie można ją zachęcić do dodatkowego kwitnienia. Ogrodnik powinien też usuwać zużyte kwiaty podczas sezonu wegetacyjnego - pomoże to w przedłużeniu okresu kwitnienia.
Zobacz też:
Tuje usychają? To nie brak wody, lecz poważna choroba
To najlepsze miejsce na powojnik. W innych nie będzie kwitnąć