Reklama
Reklama

Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

Hoja to egzotyczna roślina doniczkowa o nietuzinkowej urodzie. Z uwagi na swe lancetowate liście i przypominające gwiazdki kwiaty zyskała fanów na całym świecie. Możemy ją spotkać w wielu w polskich domach, jednak niektóre osoby za żadne skarby świata nie postawiłyby jej na parapecie. A to dlatego, że stary ludowy przesąd mówi, iż hoja może sprowadzić na domowników... biedę.

Nasi przodkowie wierzyli, że niektóre rośliny przynoszą szczęście i pieniądze. Utarło się jednak również przekonanie, że istnieją gatunki, których lepiej nie trzymać w domu, ponieważ mogą przyciągać pecha. Jedną z nich jest hoja. 

Ten piękny kwiat gości na parapetach wielu Polaków. Jego gwieździste kwiaty wyglądają zjawiskowo, a sama pielęgnacja nie jest skomplikowana. Pomimo wielu zalet hoja uznawana jest jednak za "roślinę biedy", przez co osoby wierzące w magiczną moc roślin, nigdy w życiu nie przyniosłyby jej do swojego mieszkania

Hoja przyciąga biedę. Zwłaszcza, gdy obficie kwitnie

Hoja jest wytrzymałą i długowieczną rośliną doniczkową. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a Polacy pokochali ją za jej nietuzinkową urodę. Największe walory estetyczne tego gatunku to ciemnozielone owalne liście i zebrane w duże baldachy różowe, białe albo cieliste kwiaty o kształcie niewielkich gwiazdeczek, które kwitną od maja do późnej jesieni. 

Wyglądają pięknie, a zapachem przypominają połączenie słodkich landrynek i goździków. Wydawać by się więc mogło, że hoja wprowadzi wyjątkowy, egzotyczny klimat do każdego mieszkania. Tak właśnie jest, ale osoby interesujące się magicznymi właściwościami roślin nie radzą wnosić hoi do domu. 

A to z uwagi na pech, który może ona przynieść jego wszystkim mieszkańcom. Przede wszystkim jednak osobie regularnie pielęgnującej ten kwiat. Niepowodzenie ma dotyczyć przede wszystkim sfery materialnej i podobno, im bujniej zakwitnie hoja w naszym mieszkaniu, tym mniej będziemy mieć pieniędzy w portfelu...

Hoja jest rośliną trującą. Lepiej trzymać ją z dala od pupila

Fakt, że hoja przyciąga biedę to jedno, ale jej trujące właściwości stanowią kolejny powód, aby mocno rozważyć rezygnację z uprawy tej rośliny doniczkowejW trudno dostępnym miejscu musimy ustawić ją zwłaszcza wtedy, gdy w mieszkaniu mamy psy, koty, króliki, albo inne zwierzęta domowe, które przypadkowo mogłyby skusić się na apetycznie wyglądające pędy i liście hoi.

Znajduje się w nich bowiem toksyczny, mleczny sok, który w momencie uszkodzenia wydostaje się z rośliny. Drożni on również ludzką skórę, dlatego zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie czy przesadzenie hoi zawsze powinno odbywać się w rękawiczkach ochronnych.

Te rośliny przynoszą pecha. Poza hoją na liście popularna monstera i kaktusy

Według wierzeń ludowych, rośliny, które przynoszą pecha to nie tylko hoja. Jeżeli wierzymy w przesądy, to, aby nie kusić losu poza tym gatunkiem z domu powinniśmy pozbyć się również kaktusów, które mogą przyciągać do mieszkania negatywną energię. W podobny sposób mają nam szkodzić również popularne monstery.

Uważać musimy również na bluszcz, który może odpowiadać za kłótnie i nieporozumienia w związkach. Zgodnie z przesądami najgorsze ze wszystkich są jednak jesienne wrzosy - dawniej zwiastun nieszczęść, chorób, a nawet śmierci.

Czytaj również: Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe