Reklama
Reklama

Myślisz, że nie masz ręki do roślin? Wystarczy pamiętać o tych dwóch rzeczach, a parapet będzie tonął w kwiatach

Jeżeli naszym problemem jest to, że wszystkie przyniesione do domu rośliny szybko marnieją, to powinniśmy poznać dwa proste sposoby na to, by zapewnić im dobre warunki. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie musimy mieć ręki do kwiatów, aby nasze parapety uginały się od pięknych roślin doniczkowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji kwiatów.

Chcąc mieć piękne i zdrowe rośliny, wcale nie musimy posiadać ogromnej wiedzy na ich temat oraz kupować wielu drogich produktów do pielęgnacji. Wystarczy, że zadbamy o kilka podstawowych aspektów, dzięki którym kondycja naszych kwiatów znacznie się poprawi. Sprawdź, jak uniknąć roślinnych katastrof.

Co zrobić, aby rośliny lepiej się rozwijały? Poszukaj idealnego miejsca w swoim domu

Podstawą do tego, aby nasze rośliny nie marniały, jest znalezienie im odpowiedniego stanowiska. Wobec tego, zanim jeszcze kupimy kolejny okaz do naszego mieszkania, powinniśmy sprawdzić, jakie ma wymagania odnośnie światła, wody, podłoża oraz wilgotności. Dzięki temu nie zakupimy w ciemno rośliny, której nie możemy zapewnić odpowiednich warunków.

Po zapoznaniu się z tymi informacjami i kupnie dopasowanych do naszych możliwości kwiatów musimy znaleźć w domu odpowiednie miejsce na postawienie ich. W słonecznym pokoju świetnie sprawdzą się sukulenty, aloesy, grubosze oraz kaktusy. Natomiast na parapecie wschodnim lub północnym możemy postawić alokazje, fikusy, monstery czy trzykrotki. W głębi pokoju najlepiej będzie umieścić begonie, filodendrony, sansewierie oraz zamiokulkasy. Dzięki temu rośliny będą otrzymywały odpowiednią ilość światła, co pozwoli im zdrowo się rozwijać.

Czytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk obsypał się kwiatami? Sięgnij po pomidora

Czym podlewać kwiaty doniczkowe? Ta mieszanka sprawi, że już więcej nie zmarnieją

Niezwykle istotne jest także właściwe podlewanie roślin. Przede wszystkim pamiętajmy, że większość okazów nie przepada za nadmiarem wody. Wyjątkiem od tej reguły są np. palmy, zielistki czy skrzydłokwiaty. Te rośliny lubią mieć stale wilgotną ziemię, a jedynie przed samym podlaniem lekko przeschniętą glebę.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, czym podlewamy nasze kwiaty doniczkowe. Warto wybierać mieszanki, które wzmocnią rośliny i sprawią, że będą zdrowo rosły. Jednym z takich płynnych nawozów jest odżywka z drożdży, która nie tylko wspiera rozwój, ale i uodparnia kwiaty między innymi na ataki grzybów.

Co więcej, drożdże dostarczają roślinom wielu niezbędnych składników odżywczych, takich jak potas, fosfor, magnez, cynk czy żelazo. Przygotowanie takiej mieszanki do podlewania nie jest skomplikowane. Wystarczy, że 10 g świeżych drożdży zalejemy ciepłą wodą, zamieszamy i odstawimy na godzinę. Tak zrobioną miksturą powinniśmy podlewać nasze rośliny co najmniej raz w miesiącu.

Zobacz też:

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie