Reklama
Reklama

Monstera marnieje? Zamiast po drogie odżywki, sięgnij po ten produkt

Monstera była modna w latach 70-tych, a dziś przeżywa swój renesans. Oprócz walorów estetycznych, którymi są jej duże, błyszczące liście, ma też zastosowanie praktyczne. To roślina oczyszczająca powietrze, więc warto mieć ją w domu. Co zrobić, gdy monstera marnieje? Podpowiadamy, jak ją przywrócić do żywych za pomocą jednego, popularnego produktu.

Monstera: oczyszcza i... truje

Monstera jest dość prostą w uprawie rośliną. Nie wymaga intensywnego podlewania, szybko rośnie, a jej liście pną się na podpórkach lub malowniczo zwisają. Jej popularność wzrosła, odkąd udowodniono, że należy do roślin oczyszczających powietrze. To bardzo duży atut w dobie wszechobecnego smogu.  

Z drugiej jednak strony monstera jest trująca. Choć jej owoce są jadalne, w warunkach domowych rzadko dojrzewają. A tylko w tej postaci nadają się do spożycia. Liście i kłącza monstery mogą wywołać podrażnienia błon śluzowych, biegunki i wymioty. Jest to ważne szczególnie w domach, gdzie przebywają dzieci lub zwierzęta.  

Czytaj też: Końcówki roślin doniczkowych usychają? Jeden ruch i po kłopocie

Domowy nawóz dla monstery

W każdym domu znajdzie się ktoś, kto pije herbatę. Fusy z niej zazwyczaj wyrzucamy i więcej się nimi nie interesujemy. To błąd, gdyż zawierają one wiele cennych składników. Wykorzystując fusy z herbaty jako nawóz do monstery, przy okazji zmniejszymy ilość wyrzucanych śmieci.  

Potas, fosfor, wapń, witaminy C, E, PP i B to tylko niektóre cenne składniki, jakie znajdziemy w fusach z herbaty. Oprócz tego zawierają one aminokwasy, flawonoidy i saponiny. Teina wpływa korzystnie na żywotność kwiatów, wspiera ich odporność i podkreśla zieleń liści. Całość stanowi doskonały nawóz domowy dla monstery.  

Jak wykorzystać fusy z herbaty do monstery?

Fusy z herbaty możesz wykorzystać do nawożenia monstery na kilka sposobów. Wybierz ten, który jest dla ciebie najwygodniejszy:  

  • wymieszaj fusy po herbacie z glebą;  
  • zalej fusy letnią wodą, a po kwadransie podlej roślinę. Zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie; 
  • wyłóż torebki z fusami z herbaty na dno doniczki, przysyp ziemią i posadź roślinę.  

Do zasilania monstery nie nadają się fusy z herbat słodzonych, owocowych czy sztucznie aromatyzowanych. Najlepiej sprawdzą się tu herbaty zielone lub białe. 

Czytaj też: Ma egzotyczny wygląd i doskonale oczyszcza powietrze. Roślina idealna dla alergików 

Jak przechowywać fusy z herbaty?

Fusy z herbaty można przechowywać. Najpierw trzeba jej jednak dokładnie wysuszyć, żeby nie pleśniały. Można to zrobić w piekarniku lub w przewiewnym miejscu na sitku. Suche fusy z herbaty wsyp do szczelnego pojemnika i dokładnie zamknij. W ten sposób możesz ich używać dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne twojej monsterze. Inne popularne kwiaty, które możesz nimi nawozić to skrzydłokwiat czy paproć. Nie polecamy natomiast stosować fusów herbacianych do kaktusów i sukulentów.  

Zobacz też:

Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach

Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to

Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin