Reklama
Reklama

Ciemne plamy na liściach monstery? Ta czynność uratuje roślinę

Monstera w ostatnich latach zdobyła niesamowitą popularność. Polacy pokochali tę egzotyczną roślinę, dzięki czemu możemy ją bardzo często widywać. Jej uprawa uważana jest za nietrudną, jednak mimo to zdarzają się błędy w pielęgnacji. W ich wyniku mogą pojawiać się brązowe plamy na liściach monstery. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Plamy na liściach, ich blednięcie lub żółknięcie to objawy, które dają nam znać o nieodpowiednim dbaniu o roślinę. Nie inaczej będzie w przypadku uprawiania monstery. Dlaczego na jej liściach pojawiają się brązowe przebarwienia?

Ciemne plamy na liściach monstery – przyczyny

Przyczyn, dlaczego na liściach monstery pojawiły się ciemne plamy, może być wiele. Jedną z nich jest za niska temperatura, w której ma się rozwijać roślina. Jeśli stoi ona w przeciągu, przy oknie lub drzwiach, to jest to najprawdopodobniej powodem przebarwień.

Na tę przyczynę powinna więc pomóc zmiana miejsca. Najlepsze stanowisko to będzie to z dala od przeciągów i nagłych zmian temperatur. Warto też wybrać miejsce jasne, jednak pamiętajmy o unikaniu bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.

Ciemne, brązowe plamy na monsterze mogą też świadczyć o infekcji chorób grzybowych. Jedną z nich może być plamistość liści. Aby się jej pozbyć, należy stworzyć domową odżywkę.

Czytaj także: Monstera będzie miała naprawdę duże liście. Wystarczy jeden zabieg

Jak pozbyć się ciemnych plam z monstery? Domowa odżywka

Do zwalczenia chorób grzybowych wywołujących ciemne plamy na liściach monstery wystarczy domowy oprysk z cynamonu. Do przygotowania go będą potrzebne jedynie dwa składniki: oczywiści cynamon oraz gorąca woda.

Składniki mieszamy w proporcji 1 łyżka cynamonu na 1 szklankę gorącej wody. Roztwór odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie całość przecedzamy przez gazę lub inny cienki materiał. Następnie przelewamy do atomizera.

Tak przygotowaną odżywką z kuchennej przyprawy spryskujemy liście monstery. Cynamon wykazuje nieocenione właściwości przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. W ten sposób szybko, skutecznie i naturalnie zwalczy plamistość liści, która zaatakowała roślinę.

Dodatkową zaletą domowej odżywki na ciemne plamy, jest fakt, że monstera nie lubi chemii. Nienaturalne środki grzybobójcze użyte na roślinie mogłyby wyrządzić więcej szkód i bardziej jej zaszkodzić, niż pomóc.

Zobacz też:

Ma pyszne owoce podobne do borówki, a jest dużo łatwiejsza w uprawie

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin