Ma egzotyczny wygląd i doskonale oczyszcza powietrze. Roślina idealna dla alergików
Alergicy muszą szczególnie uważać na to, w okolicy jakich roślin akurat się znajdują. Przykładem są: fikusy chryzantemy, werbena, kaktusy, czy hiacynty, które mogą wzmóc problemy z nadwrażliwością na m.in. pyłki. Problemów można uniknąć, decydując się na roślinę bezpieczną dla alergików. Jaki wyjątkowy okaz zalicza się do tej grupy?
Alergia na pyłki to dość uciążliwy problem. Nie pozwala cieszyć się w pełni rozkwitającą wiosną, czy pełnią sezonu w lecie. Objawami są m.in. łzawiące i czerwone oczy, powtarzające się kichanie i katar. Oprócz stosowania leków warto także pomóc sobie wiedzą dotyczącą tego, które rośliny są bezpieczne.
Wymieniając kolejne punkty z listy roślin bezpiecznych dla alergików, z pewnością wiele osób wskazałoby na okazy takie jak np.: żeńskie drzewa dwupienne (cis, tulipanowiec, wiśnia, grusza, jabłoń), czy odmiany owadopylne o ciężkim pyłku. Jest też pewien okaz, który bez problemu można hodować nawet w domu.
Rośliną bezpieczną dla alergików jest dracena. Cechuje się egzotycznym wyglądem, ale jest doceniana także ze względu na niewygórowane wymagania dotyczące hodowli. Okaz funkcjonuje również pod taką nazwą jak stokowiec.
Wyjątkową cechą draceny jest to, że pozytywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym akurat się znajduje. Roślina oczyszcza je, absorbując m.in. szkodliwe formaldehydy. Dzięki temu idealnie nadaje się do hodowli w domach alergików.
Czytaj także: Rozpuść w wodzie i podlej zamiokulkasa. Wystrzeli nowymi liśćmi
Dracena naturalnie występuje na terenach Afryki, Azji, Australii, czy Meksyku. Jednak jej egzotyczne pochodzenie nie oznacza, że nie nadaje się do hodowli w Polsce. Dracena to bardzo wdzięczny i wytrzymały okaz, idealny nie tylko dla alergików, ale również dla zapominalskich.
Dracenę należy uprawiać na mieszance ziemi liściowej, inspektowej i torfu w proporcjach 1:1:1 i dodać mączkę kostną lub rogową. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Optymalną temperaturą dla wzrostu draceny jest przedział od 20 do 25°C. Z kolei najodporniejsze gatunki poradzą sobie z zimnem nawet na poziomie 15°C.
Czytaj również: Zrób to, a pobudzisz fiołka do kwitnienia. Takiej ilości kwitów jeszcze nie widziałeś
W kontekście uprawy draceny ważne jest także to, aby roślina nie znajdowała się na stanowisku wystawionym bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Mogą one poparzyć liście draceny i sprawić, że uschną. Idealnym rozwiązaniem będzie zapewnienie roślinie światła rozproszonego.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach