Reklama
Reklama

Rozpuść w wodzie i podlej zamiokulkasa. Zaskoczy cię, ile nowych liści wypuści

Zamiokulkas zamiolistny jest gatunkiem wieloletnich roślin zielonych, które wywodzą się ze wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. Naturalnie okazy porastają niżowe i podgórskie lasy oraz sawanny. W Polsce zamiokulkas jest popularną rośliną ozdobną. Jak prawidłowo ją pielęgnować, żeby wypuszczała nowe liście?

Zamiokulkas słusznie jest uważany za wytrzymałą i estetyczną roślinę. Z tych powodów okaz niezwykle często wybiera się jako element dekoracji wnętrz. Nie tylko domów, ale także i biur, czy rozmaitych instytucji. 

Roślinę docenia się przede wszystkim za to, że jest w stanie znieść naprawdę trudne warunki. Dodatkowo nie potrzebuje systematycznego podlewania, będzie rozwijać się nawet w sytuacji, kiedy hodowca raz na jakiś czas zapomni ją podlać. Jednak, aby wydobyć z zamiokulkasa pełnię piękna, trzeba zwrócić większą uwagę na sposób pielęgnacji.

Co zrobić, żeby zamiokulkas wypuszczał nowe liście?

Sposobem na wydobycie z zamiokulkasa prawdziwego piękna, jest zastosowanie specjalnego nawozu. Sprzyjającym podłożem do rozwoju rośliny jest gleba bogata w potas, azot i fosfor. Dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie, które pomoże dostarczyć te składniki do ziemi.

Nawóz zapewniający dostęp zamiokulkasowi do potasu, fosforu i azotu można wykonać całkowicie samodzielnie. Potrzebne do tego są proste składniki takie jak: łyżka żelatyny dokładnie wymieszana w szklance gorącej wody (nie wrzątku). 

Czytaj również: Ta roślina powinna się znaleźć w każdej sypialni. Oczyszcza powietrze i wpływa na dobry sen

Jak stosować specjalny nawóz do zamiokulkasa?

Ważnym aspektem jest również sposób stosowania nawozu do zamiokulkasa. Po połączeniu łyżki żelatyny ze szklanką gorącej wody należy chwilę odczekać, a następnie zmieszać roztwór z trzema szklankami zimnej wody. Później można przejść do podlewania rośliny.

Żeby nawóz wykazał pożądane działanie i sprowokował zamiokulkasa do wydawania nowych listków, należy go stosować regularnie. Najlepszych rezultatów można oczekiwać po powtarzaniu zabiegu przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zamiokulkas wyda nowe, piękne i zielone liście.


Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin