Rozpuść w wodzie i podlej zamiokulkasa. Zaskoczy cię, ile nowych liści wypuści
Zamiokulkas zamiolistny jest gatunkiem wieloletnich roślin zielonych, które wywodzą się ze wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. Naturalnie okazy porastają niżowe i podgórskie lasy oraz sawanny. W Polsce zamiokulkas jest popularną rośliną ozdobną. Jak prawidłowo ją pielęgnować, żeby wypuszczała nowe liście?
Zamiokulkas słusznie jest uważany za wytrzymałą i estetyczną roślinę. Z tych powodów okaz niezwykle często wybiera się jako element dekoracji wnętrz. Nie tylko domów, ale także i biur, czy rozmaitych instytucji.
Roślinę docenia się przede wszystkim za to, że jest w stanie znieść naprawdę trudne warunki. Dodatkowo nie potrzebuje systematycznego podlewania, będzie rozwijać się nawet w sytuacji, kiedy hodowca raz na jakiś czas zapomni ją podlać. Jednak, aby wydobyć z zamiokulkasa pełnię piękna, trzeba zwrócić większą uwagę na sposób pielęgnacji.
Sposobem na wydobycie z zamiokulkasa prawdziwego piękna, jest zastosowanie specjalnego nawozu. Sprzyjającym podłożem do rozwoju rośliny jest gleba bogata w potas, azot i fosfor. Dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie, które pomoże dostarczyć te składniki do ziemi.
Nawóz zapewniający dostęp zamiokulkasowi do potasu, fosforu i azotu można wykonać całkowicie samodzielnie. Potrzebne do tego są proste składniki takie jak: łyżka żelatyny dokładnie wymieszana w szklance gorącej wody (nie wrzątku).
Czytaj również: Ta roślina powinna się znaleźć w każdej sypialni. Oczyszcza powietrze i wpływa na dobry sen
Ważnym aspektem jest również sposób stosowania nawozu do zamiokulkasa. Po połączeniu łyżki żelatyny ze szklanką gorącej wody należy chwilę odczekać, a następnie zmieszać roztwór z trzema szklankami zimnej wody. Później można przejść do podlewania rośliny.
Żeby nawóz wykazał pożądane działanie i sprowokował zamiokulkasa do wydawania nowych listków, należy go stosować regularnie. Najlepszych rezultatów można oczekiwać po powtarzaniu zabiegu przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zamiokulkas wyda nowe, piękne i zielone liście.
Zobacz też:
Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach
Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to
Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz