Reklama
Reklama

Łodygi pelargonii wybujały? Prawdopodobnie popełniasz te błędy

Pelargonie to nieodzowne królowe letnich balkonów i ogrodów. Ich piękne kwiaty przyciągają spojrzenie i stanowią wyjątkową ozdobę każdej przestrzeni. Jednak czasem zdarza się, że ich pędy rosną zbyt długie, przez co roślina traci swój urok i prezentuje się znacznie gorzej. Sprawdź, jak temu zaradzić.

Pelargonia sama w sobie ma dość długie pędy, ponieważ standardowe odmiany osiągają długość pędów od 30 do 60 cm, a odmiany pelargonii bluszczolistnych mogą mieć pędy o długości nawet do 100 cm. Jednak jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze rośliny, to pędy mogą się jeszcze bardziej wydłużyć, a pelargonia straci swój zwarty i estetyczny pokrój. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Jak dbać o pelargonie? Te podstawowe czynności są konieczne

Wybierając miejsce dla pelargonii, zdecydujmy się na stanowisko, w którym będzie miała ona dużo słońca. Błędem jest stawianie jej w półcieniu. Co prawda, pelargonia poradzi sobie również na stanowisku z mniejszym dostępem do słońca, ale nie będzie tak obficie kwitła, a w dodatku będziemy mieli do czynienia z problemem, jakim jest wydłużanie się pędów rośliny.

Musimy także zadbać o podstawowy zabieg pielęgnacyjny, jakim jest podlewanie pelargonii. Pamiętajmy jednak, że rośliny te nie lubią nadmiaru wody. Wobec tego lepiej podlewać je regularnie, ale umiarkowanie, dbając, by gleba była wilgotna, ale nie mokra. Zbyt duża ilość wody mogłaby doprowadzić do gnicia korzeni.

Czytaj również: Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Oczywiście pelargonie, jak większość roślin, do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich składników odżywczych, dzięki którym będą mogły zdrowo rosnąć i pięknie kwitnąć. W tym celu możemy stosować odżywki dedykowane roślinom kwitnącym.

Nawożenie pelargonii powinno odbywać się co dwa tygodnie w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Uważajmy jednak, ponieważ zbyt duża ilość azotu może prowadzić rozwoju liści kosztem kwiatów, więc warto wybierać nawozy o zrównoważonym składzie.

Ten zabieg to klucz do sukcesu, jeśli chcesz mieć piękne pelargonie. Co trzeba zrobić?

Jednak, jeśli chcemy, by pędy rośliny się nie wydłużały, to kluczowe i konieczne jest regularne przycinanie pelargonii. Bez tego zabiegu nasze rośliny mogą szybko stracić swój estetyczny kształt i zamiast gęstych kęp, otrzymamy, długie i rzadkie pędy.

Pierwsze przycinanie pelargonii powinno być wykonywane wczesną wiosną. To właśnie w tym czasie warto przyciąć wszystkie pędy o jedną trzecią długości. Dzięki temu pobudzimy pelargonię do wypuszczania nowych, bocznych pędów.

Natomiast w trakcie sezonu, systematycznie tniemy zbytnio wydłużające się pędy. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Warto robić to podczas każdego podlewania, dzięki czemu poprawimy wygląd rośliny, równocześnie pobudzając ją do produkcji nowych pąków kwiatowych.

Zobacz też:

Podlewaj tym floksy. Twój ogród utonie we wspaniałych kwiatach

Storczyki będą rosły znacznie szybciej. Wystarczy, że zaczniesz podlewać je tym

Liście fiołka żółkną i więdną? W ten sposób przywrócisz mu zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty