Reklama
Reklama

Ta roślina zachwyca zwłaszcza wieczorami. Gdy ją zasadzisz, sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Niedawno w polskich ogrodach zaczęła rozkwitać urocza maciejka. Ta roślina wciąż bywa niedoceniana, a szkoda, bo zachwyca subtelnym kolorem i zapachem kwiatów, które odstraszają komary. Gdy ją zasadzisz, uciążliwe insekty wreszcie przestaną uprzykrzać ci rodzinne grille na działce. A twoi niczego nieświadomi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości.

Lewkonia dwupłatkowa bardziej znana jako maciejka (łac. Matthiola longipetala) to piękna jednoroczna roślina, która zachwyca zwłaszcza wieczorami. Może wówczas okazać się twoim sprzymierzeńcem w walce z największym letnim problemem. 

Jeśli ją zasiejesz, możesz nie tylko liczyć na wspaniałą ozdobę i aromat w ogrodzie, ale i na spokojny wypoczynek, ponieważ uciążliwe komary nie znoszą jej zapachu. W dodatku nie ma wielkich wymagań uprawowych. Musisz tylko pamiętać o kilku zasadach.

Może cię zainteresować: Ten krzew zniesie każdy upał i suszę. Wygląda egzotycznie jak różowy flaming

Maciejka zachwyca zwłaszcza wieczorami. To roślina odstraszająca komary

Maciejka kwitnie w okresie od czerwca do września. Dorasta do 40 cm wysokości, a jej jasnofioletowe kwiaty otwierają się w pełni dopiero po zachodzie słońca. 

Ma intensywny zapach, który umila ludziom spędzanie czasu na łonie natury, ale jest bardzo nieprzyjemny dla insektów. To roślina odstraszająca komary. 

Możesz uprawiać ją zarówno na rabatach w ogrodzie, albo w donicy, którą możesz postawić na balkonie, pod oknem czy na tarasie w pobliżu altany. Dzięki temu zapomnisz o problemach z ukąszeniami tych szkodników.

Czytaj również: Masz problem ze ślimakami w ogrodzie? Posadź tę roślinę, a będą omijać twoją działkę szerokim łukiem                

Jak uprawiać maciejkę w ogrodzie? Nie ma wielu wymagań

Z uprawą maciejki bez problemu poradzisz sobie, nawet jeśli nie masz ręki do roślin. Aby bujnie kwitła, musisz jedynie zapewnić jej dostęp do światła dziennego. Dla maciejki najlepsze będą stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Gleba tej rośliny powinna być natomiast żyzna i próchnicza. 

Regularne podlewanie maciejki to najważniejszy zabieg w jej pielęgnacji. Wodę wlewaj jednak zawsze bezpośrednio na glebę. Jest to bowiem na tyle delikatny gatunek, że strumień skierowany na kwiaty może uszkodzić łodygi i liście.

Ten prosty trik wydłuży kwitnienie maciejek w ogrodzie

Aby wydłużyć kwitnienie maciejek, zasilaj je nawozem do roślin kwitnących raz na dwa tygodnie. Produkty oparcie na azocie nie są zalecane, ponieważ mogą one powodować osłabienie rośliny. 

Poza podawaniem maciejce odżywek, regularnie odchwaszczaj także glebę. A w przypadku ataków szkodników takich jak mszyce, stosuj domowy oprysk z cebuli.

Zobacz też:

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | sadzenie