Reklama
Reklama

Liście juki opadają? W ten sposób możesz ją uratować

Juka domowa jest bardzo często wybieraną rośliną doniczkową, zdobiącą wiele mieszkań. Wynika to z tego, że jej liście są okazałe, a sama uprawa nie należy do najtrudniejszych. Jednak mimo to, zdarza się czasem, że roślina traci swoje liście i marnieje. Sprawdź, co zrobić, aby temu zapobiec.

Juka domowa zachwyca swoim egzotycznym wyglądem, wynikającym ze sztywnych łodyg oraz spiczastych liści. Co więcej, jest to roślina, która nie ma wygórowanych wymagań i mogą ją posiadać nawet amatorzy uprawy kwiatków. Jednak dzięki stosowaniu kilku prostych zasad możemy dodatkowo zadbać o to, aby juka nie gubiła swoich pięknych liści.

Juka gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czasem pomimo odpowiedniej pielęgnacji, możemy zaobserwować, że nasza juka jest w gorszym stanie lub zaczyna gubić swoje liście. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, jednak najlepiej w tym przypadku sprawdzić aspekty, które najprawdopodobniej za to odpowiadają.

Najczęściej przyczyną gubienia liści przez jukę jest:

  • Nieprawidłowa temperatura —  w okresie zimowym roślina powinna mieć zapewnione około 15 stopni Celsjusza, co zagwarantuje jej odpowiednie warunki do wzrostu. Natomiast jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, to rozwój juki zahamuje.
  • Złe oświetlenie — ustawiając jukę na danym stanowisku, musimy pamiętać, że jest to roślina światłolubna, więc bezpośrednia ekspozycja na słońce nie będzie jej szkodziła. Natomiast zbyt mała ilość światła przyczynia się do tego, że liście stają się wiotkie i opadają.
  • Nadmierne podlewanie — juka uprawiana w domu powinna być podlewana co 10 dni, a zimą nawet co 15. Wobec tego podłoże musi być stale lekko wilgotne, ale nie całkiem mokre. Zbyt nadmierne podlewanie może przyczyniać się do gnicia korzenia i więdnięcia liści.

Czytaj również: Skrzydłokwiat przestał rosnąć? Winna może być doniczka

Co zrobić, aby juka wypuściła liście?

Możemy też wspomóc naszą roślinę, aby wypuszczała ona więcej zdrowych liści. W tym celu od razu po zakupie juki powinniśmy przesadzić ją do większej doniczki.

Dzięki temu będzie miała wystarczająco dużo miejsca, co wpłynie pozytywnie na jej rozwój. Później kwiat nie musi być już często przesadzany, ponieważ wystarczy robić to, co 2-3 lata wiosną. Ta czynność oraz prawidłowa pielęgnacja rośliny sprawi, że juka wypuści wiele nowych liści.

Istnieje również trik stosowany przez hodowców, przyczyniający się do tego, że roślina wypuści jeszcze więcej liści. Wystarczy uciąć wierzchołek juki, aby pobudzić kwiat do rozwoju. Oczywiście roślina będzie potrzebowała nieco czasu na regenerację i wypuszczenie nowych liści, ale po czasie pojawi się wiele nowych, młodych listków.  

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin