Reklama
Reklama

Nie musisz nabłyszczać liści zamiokulkasa. Wystarczy, że umyjesz je w ten sposób

Zamiokulkas zamiolistny często gości na polskich parapetach. Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale trzeba wiedzieć m.in. jak czyścić jej liście, chociażby z kurzu. Warto wiedzieć, że nie trzeba od razu decydować się na nabłyszczanie. W takim razie, co robić, by pięknie lśniły?

Zamiokulkas zamiolistny jest wieloletnią rośliną zielną, która należy do rodziny Araceae (obrazkowatych). Stała się niebywale popularną rośliną pokojową na przełomie XX i XXI wieku. Okaz dorasta do ok. 1 m wysokości i wytwarza krótkie, zdrewniałe kłącza o średnicy do 4 cm.

Cechą charakterystyczną zamiokulkasa jest to, że jest zbudowany z wielu wzniesionych liści właściwych. Ma podłużne, eliptyczne, ciemnozielone, zgrubiałe i skórzaste pojedyncze listki. Osiągają one nawet do 10 cm długości. Zamiokulkas jest też znany z mięsistych ogonków liściowych, zwężających się w stronę wierzchołka.

Dlaczego trzeba czyścić zamiokulkasa?

Dekoracyjne, ciemnozielone i mięsiste liście wpływają na to, ze zamiokulkas jest niebywale często wybierany przez osoby, które chcą dodać do wystroju wnętrza atrakcyjny dodatek. Trzeba jednak pamiętać, aby czyścić regularnie liście zamiokulkasa.

Usuwanie brudu z liści trzeba przeprowadzać raz lub dwa razy w miesiącu. W zależności od częstotliwości osiadania kurzu. Niesie to ze sobą dwie korzyści. Pierwsza - roślina będzie schludnie się prezentować. Druga - nie zostanie zaburzony proces fotosyntezy, który mógłby zostać zahamowany przez osiadającą warstwę brudu.Zobacz również: Najlepsza odżywka do zamiokulkasa. Obsypie się nowymi liśćmi

Jak prawidłowo czyścić zamiokulkasa?

Podczas czyszczenia zamiokulkasa trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pomimo tego, że roślina jest odporna, to wciąż ma konkretne wymagania. Ich spełnienie sprawi, że okaz, który znajduje się w domu, będzie zdrowo się rozwijał. 

Do podstawowych zasad czyszczenia zamiokulkasa zaliczają się:

  • woda powinna być letnia. W żadnym przypadku gorąca, co mogłoby uszkodzić liście i korzenie, czy wywołać szok rośliny,
  • po podlewaniu trzeba wycierać liście zamiokulkasa do sucha,
  • nie można dopuszczać do przelania rośliny. Może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Czytaj również: Posadź tę roślinę teraz, a na Boże Narodzenie obsypie się kwiatami

Jaki jest sprawdzony sposób na mycie liści zamiokulkasa?

Sprawdzonym sposobem na oczyszczenie liści zamiokulkasa z kurzu, jest przetarcie ich ściereczką. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, często płukana w czystej, letniej wodzie. Trzeba pamiętać, aby ściereczkę za każdym razem mocno wycisnąć. Dzięki temu zamiokulkas nie będzie nadto nawilżony. Dodatkowo każdy czyszczony liść trzeba przytrzymywać od dołu ręką, aby nie pękł lub się nie złamał.


Zobacz też:

Nie wyrzucaj spleśniałych pomidorów. Wykorzystasz je w ten sposób

Nie musisz wydawać pieniędzy na krzaczki lawendy. W ten sposób zdobędziesz sadzonki

Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin