Reklama
Reklama

Liście hortensji żółkną? Gdy poznasz przyczynę, szybko ją zwalczysz

Hortensja to dla wielu ogrodników jeden z ulubionych krzewów. Jest niezwykle okazała, przez co nie można przejść obok niej obojętnie. Niestety zdarza się tak, że na kwitnącej hortensji zaczynają pojawiać się żółknące liście. Podpowiadamy, jakie mogą być tego przyczyny oraz jak temu zaradzić.

Hortensja ogrodowa to efektywny krzew, który przyciąga uwagę swoimi pięknymi kwiatami. Kwitnie od czerwca aż do jesieni, zdobiąc wiele ogrodów. Co jednak w przypadku, gdy jej liście zaczynają niespodziewanie żółknąć? Powodem może być chloroza, która niestety często dotyka hortensji tłumnie porastających w ogrodach i na działkach. Jak sobie z nią poradzić? 

Żółknące liście mogą być objawem dość powszechnej choroby hortensji 

Chloroza występuje na wielu roślinach, lecz w przypadku hortensji jest dość powszechnym zjawiskiem. Określeniem tym nazywany jest proces żółknięcia blaszki liściowej, kiedy same nerwy pozostają nadal zielone. Dzieje się tak wskutek zaniku chlorofilu. 

Choroba ta powoduje zaburzenia w procesach fizjologicznych roślin i najczęściej jej powodem są niekorzystne warunki uprawy bądź oddziaływanie czynników zewnętrznych. Jeśli chodzi o hortensje ta przypadłość często jest wynikiem niewłaściwego, a mianowicie zbyt wysokiego pH gleby.  

Dodatkowo chloroza może być skutkiem niewłaściwego nawożenia hortensji, w wyniku którego odczyn gleby staje się jeszcze bardziej niekorzystny dla rośliny. Wobec tego hortensja nie jest w stanie pobierać z niej odpowiednich składników pokarmowych, przez co zmaga się z niedoborami, które ukazują się w postaci żółknących liści i słabego wzrostu.

Zobacz również: Uważaj na ten błąd podczas sadzenia piwonii. Inaczej nie zakwitną

Jak skutecznie zwalczać chlorozę i uratować swoje hortensje? 

Chcąc wiedzieć czy, aby na pewno hortensję dotknęła chloroza, warto zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne objawy. Przede wszystkim choroba widoczna jest na liściach, które żółkną, a ostatecznie mogą przedwcześnie opadać. Zauważalny jest również słaby wzrost całej rośliny, niska odporność na szkodniki, a także mało obfite kwitnięcie i niewłaściwe wybarwianie się kwiatów.  

Wiedząc już, czym objawia się chloroza, można podjąć odpowiednie kroki, aby móc ją zwalczyć i cieszyć się pięknem swoich hortensji. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, bo jak mówi słynne przysłowie — lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto podjąć więc odpowiednie kroki jeszcze przed okresem, w którym występuje chloroza, czyli już w marcu bądź kwietniu.  

W innych przypadkach pozostaje zwalczanie choroby, kiedy ta już się pojawi. W tym celu należy zapewnić optymalne warunki hodowli hortensji, wśród których kluczowe jest odpowiednie podłoże. To właśnie dzięki niemu roślina będzie w stanie prawidłowo pobierać niezbędne składniki pokarmowe. Należy więc zbadać odczyn pH gleby.  

Jeśli ten jest nieprawidłowy, koniecznie trzeba zastosować nawozy, które przeznaczone są do zakwaszania gleby bądź po prostu do uprawy hortensji. Oprócz nawozów doglebowych warto jak najszybciej rozpocząć stosowanie nawozów dolistnych. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, a chloroza będzie już mocno zaawansowana, wskazaną czynnością jest wymiana całego podłoża, na przykład na kwaśny torf. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | uprawa roślin | nawożenie | działka | choroby roślin