Liście fiołka żółkną i więdną? W ten sposób przywrócisz mu zdrowie
Fiołek, a właściwie sępolia to niezwykle popularna roślina, która barwnie przyozdabia niejeden parapet. Jej wymogi co do pielęgnacji nie są zbyt skomplikowane, dlatego tak chętnie sięga po nią tak wiele osób. Niestety nawet i na pozór łatwe w hodowli rośliny mogą przysporzyć czasami kłopotów. Jeśli twój fiołek afrykański więdnie lub na jego liściach pojawiają się żółte plamy, dowiedz się jak skutecznie temu zapobiec.
Sępolia znana jest bardziej pod nazwą fiołek afrykański. To roślina doniczkowa, która podbiła serca miłośników kolorowych kwiatów mogących zdobić parapety nawet i przez cały rok. Stosunkowo łatwa pielęgnacja sprawia, że poradzi sobie z nią nawet osoba początkująca. Co jednak w przypadku, gdy nietrudny w uprawie kwiat zaczyna więdnąć lub na jego liściach pojawiają się żółte plamy? Spokojnie, znamy na to odpowiedź.
Fiołek afrykański to popularna i używana na co dzień nazwa sępolii, czyli rośliny doniczkowej pochodzącej z górzystych terenów Afryki Wschodniej. Swoim urokiem i stosunkowo prostą uprawą podbił serca wielu osób na całym świecie. W końcu nic tak nie sprawia radości jak kwiatek, który potrafi kwitnąć przez cały rok.
Jedną z charakterystycznych cech tej rośliną są liście, przybierające delikatnego i aksamitnego charakteru. To właśnie na nich mogą czasami pojawiać się żółte plamy, które w rezultacie doprowadzają do obumarcia tkanek. To nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również osłabia roślinę. Skąd taka przypadłość?
Rozwiązanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Jest nim mianowicie... moczenie tych włochatych listków w czasie podlewania. Pośpiech czy chwila nieuwagi podczas dostarczania roślinie wody mogą skutkować zmoczeniem liści, a następnie pojawieniem się na nich żółtych plam.
Niestety uniknięcie tego prostego błędu w przypadku tej rośliny nie jest takie łatwe, bowiem gęsto usytuowane liście blisko podłoża nie ułatwiają tego zadania. W przypadku fiołka afrykańskiego warto więc zdecydować się na podlewanie od dołu, które polega na włożeniu doniczki z rośliną do naczynia wypełnionego wodą. To prosty i skuteczny sposób na uniknięcie kolejnych żółknących liści ulubionej roślinki.
Zobacz także: Kupujesz takie osłonki dla roślin doniczkowych? Uważaj, możesz im zaszkodzić
Oprócz żółtych plam na liściach częstym problemem może być również ich więdnięcie. Przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać nie tylko w moczeniu liści, ale również w nadmiernym podlewaniu. To jeden z najczęstszych powodów słabej kondycji fiołka afrykańskiego. Owszem, dla tej rośliny ważne jest wilgotne, ale jednak nie intensywnie mokre podłoże. Jeśli takie już jest, należy pozwolić mu przeschnąć.
Więdnięcie liści może być również spowodowane nieodpowiednią temperaturą. Nieodpowiednią, czyli jaką? Fiołki afrykańskie najbujniej rosną, kiedy termometr wskazuje 20-25 st. C. Niższe wartości mogą doprowadzić natomiast do więdnięcia. Co prawda o takie temperatury teraz jest trudno, ale warto i taką przyczynę mieć na uwadze. Zwłaszcza że za niższe wartości mogą odpowiadać między innymi przeciągi.
Ponadto warto mieć na uwadze, że przyczyną więdnięcia może być szara pleśń i wtedy należy niezwłocznie przejść do działania. W tym celu dobrze usunąć wszystkie zainfekowane części rośliny oraz spryskać ją preparatem grzybobójczym. Warto również zapewnić fiołkowi jak najlepsze warunki, aby ten mógł wrócić do dobrej kondycji. Należy mieć także na uwadze działanie innych szkodników i chorób, których obecność również może objawiać się więdnięciem bądź żółknięciem liści rośliny.
Może cię zainteresować: Łodygi pelargonii wybujały? Prawdopodobnie popełniasz te błędy
Zobacz też:
Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"