Reklama
Reklama

Kupujesz takie osłonki dla roślin doniczkowych? Uważaj, możesz im zaszkodzić

Osłonki dla roślin doniczkowych cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim możemy uzyskać spójność w wystroju mieszkania i dostosować wygląd naszych roślinnych kompozycji do aranżacji wnętrza domu czy mieszkania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że osłonki mogą szkodzić naszym roślinom doniczkowym. Sięgając po nie, koniecznie zwróć na to uwagę.

Dlaczego osłonki szkodzą roślinom doniczkowym?  

Osłonki do kwiatów doniczkowych są elementem, dzięki któremu możemy wpłynąć na wystrój wnętrz, a w razie czego szybko go zmienić. Są dostępne w wielu kolorach, fakturach i materiałach, mogą stanowić ciekawy element aranżacji mieszkania. Nie wszyscy wiedzą, że dbając o estetykę wnętrza, możemy zniszczyć domowe uprawy. Osłonki szkodzą roślinom doniczkowym, ponieważ mogą prowadzić do gnicia korzeni i innych chorób grzybowych. Dzieje się tak dlatego, że osłonki nie mają otworów drenażowych. Kiedyś, w celu odprowadzania nadmiaru wody i ochronienia mebli przed jej wpływem stosowaliśmy podstawki. Miały one to do siebie, że woda szybko z nich wyparowywała. Wiele osłonek nie zapewnia jednak takiej możliwości. Woda, nie mając możliwości parowania, stoi, co może stać się przyczyną chorób grzybowych. Korzenie stojące w wodzie pozbawione są dopływu tlenu i zaczynają gnić. To początek końca całej rośliny, która z powodu źle dobranej i używanej osłonki może całkowicie obumrzeć.  

Czytaj też: Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Jaką osłonkę wybrać, by nie szkodziła roślinom?  

Wybierając osłonkę dla roślin doniczkowych, zwróć uwagę na to, by była sporo większa niż sama doniczka. Chodzi o to, żeby jej wyjęcie i wylanie wody z osłonki nie stanowiło żadnego problemu. Poza tym z takiej większej osłonki woda będzie miała większe możliwości odparowania. Są wprawdzie na rynku dostępne osłonki z systemem drenażowym, ale ich cena jest dość wysoka. Zamiast tego, dno osłonki wysyp keramzytem i dopiero wtedy postaw w niej doniczkę. Woda wsiąknie w keramzyt, dzięki czemu unikniesz problemu gnicia korzeni. Innym sposobem na wyeliminowanie problemu jest kontrolowanie ilości wody, jaką podlewasz rośliny. Nie przelewaj ich, a zmniejszysz możliwość zachodzenia procesów gnilnych. Warto co jakiś czas zajrzeć do osłonki, by sprawdzić, jak zachowują się korzenie i czy roślina nie jest przelewana.  

Zobacz też:

Storczyk przestał kwitnąć? Wetrzyj to w liście, a szybko zobaczysz pączki

Wybierz zamiast grudnika czy gwiazdy betlejemskiej. Zachwyca kwiatami i zapachem

To najlepsza temperatura dla roślin doniczkowych. Ustaw ją, a rozrosną się jak w dżungli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin