Reklama
Reklama

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Chcesz, żeby twoje storczyki urosły w mgnieniu oka? Zastosuj specjalną pastę na wzrost tych kwiatów i ciesz się pięknymi okazami. Możesz rozmnożyć je, nie wydając dużych sum. Maź przygotujesz samodzielnie w domu z produktów, które można zamówić przez Internet.

Do przyspieszenia wzrostu storczyków warto użyć pasty Keiki, którą nazywamy też pastą klonującą. Jak sama nazwa wskazuje, za jej pomocą możemy klonować te kwiaty i wytwarzać wzrost na zdrowej roślinie doniczkowej. Jak ją zrobić? Sprawdź już teraz prosty przepis. 

Składniki potrzebne do pasty Keiki - zamów je przez Internet

Do zrobienia pasty Keiki potrzebujemy dwóch, głównych składników. Pierwszy z nich to lanolina będąca gęstym, lepkim emulgatorem, pochodzącym z owczej wełny. Uznajemy ją za bazę tego produktu, ponieważ dzięki niej hormony roślinne są równomiernie rozprowadzane i wchłaniane. Oprócz tego zapobiega ranom na storczykach, a także leczy je, jeśli powstaną. 

Drugi składnik to cytokinina, czyli hormon, który stymuluje wzrost bocznych pąków i liści. Polecamy zakup przez Internet benzyloaminopuryny (6-BAP). Ma ona najczęściej postać proszku.

Jakich produktów potrzebujemy do zrobienia pasty Keiki? Oto dokładna lista:

  • 100 g lanoniny;
  • 0,1 g 6-BAP;
  • miska z gorącą wodą;
  • mały, szklany słoik z pokrywką;
  • łyżka do mieszania;
  • moździerz. 

W trakcie przygotowywania preparatu na wzrost storczyków musimy także założyć na twarz maseczkę np. covidową. Zapobiegnie to wdychaniu 6-BAP, który może spowodować podrażnienia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Epipremnum złociste: warunki, pielęgnacja. Jak zrobić odżywkę do epipremum?

Przepis na pastę Keiki na wzrost storczyków

Robienie pasty Keiki rozpoczynamy od włożenia do miski z gorącą wodą słoika, który ustawiamy tak, aby woda nie wlała się do jego środka. Następnie umieszczamy w nim lanolinę, żeby nieco ją roztopić.

Gdy lanolina się roztopi i ostygnie, to wtedy dodajemy do niej 6-BAP i całość mieszamy do momentu rozpuszczenia. Cytokininę możemy rozdrobnić wcześniej w moździerzu, jeśli proszek nie jest drobno zmielony. Pamiętajmy o założeniu maseczki. 

Tak przygotowaną, ostudzoną pastę możemy stosować od razu na storczyki lub włożyć do zamkniętego słoika, który stawiamy w chłodnym i zacienionym miejscu. Produkt będzie zdatny do użycia przez 2-3 lata

Jak nakładać pastę Keiki na storczyki?

Na początek należy zlokalizować węzeł storczyka, który znajduje się wzdłuż jego łodygi. Z tego miejsca wychodzą nowe pędy boczne w postaci zgrubień, ciemniejszych guzków. 

Gdy już znaleźliśmy węzeł, to nacinamy go zdezynfekowanym skalpelem lub żyletką. W tym momencie zaczynamy nakładać pastę Keiki na zdrowe okazy, będące w fazie wzrostu. W ten sposób hormony roślinne dotrą do komórek rośliny, wchodząc z nimi w interakcję. 

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin