Krzewuszka nie kwitnie? Sprawdź, co może być powodem
Krzewuszki biją rekordy popularności, dzięki swoim pięknym i barwnym kwiatom. Czasem jednak roślina zaczyna usychać, a na jej pędach nie pojawiają się nowe kwiatostany. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Podpowiadamy, co najczęściej sprawia, że nasza krzewuszka nie kwitnie i jak temu zapobiegać, aby móc cieszyć się feerią barw.
Krzewuszki to popularne krzewy uchodzące za stosunkowo łatwe w uprawie. Są one świetną ozdobą ogrodu, ponieważ kwitną od wiosny do późnego lata. Czasem jednak zdarza się, że na naszej roślinie nie widać nowych kwiatostanów. Co jest tego przyczyną? Wyjaśniamy, co zrobić, gdy krzewuszka usycha i nie kwitnie.
Często powodem tego, że krzewuszka nie wypuszcza nowych kwiatów, jest to, że nieprawidłowo o nią dbamy. Należy przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie stanowisko, pamiętając, że najlepiej rośnie ona w miejscu słonecznym, a także w świeżej, żyznej oraz przepuszczalnej ziemi. Wobec tego, jeśli umieścimy ją w cieniu, w ciężkim i ubogim podłożu, to wkrótce zacznie ona usychać i nie będzie wydawała nowych kwiatów.
Błędem jest także brak przycinania lub nieprawidłowe cięcie krzewuszki. Ono również przyczynia się do wstrzymania kwitnienia. Pamiętajmy więc, aby cięcie sanitarne, wykonywane wiosną, nie było zbyt silne, aby podczas niego nie usunąć pąków kwiatowych, zawiązanych w poprzednim roku.
Jedną z głównych przyczyn braku kwitnienia krzewuszki są także częste opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza lub zbyt mały rozstaw roślin, czy brak higieny na rabacie. To wszystko sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
Często występującą chorobą, jest antraknoza, która wywoływana jest przez patogen Colletotrichum gloeospriodes. W jej wyniku na łodygach pojawiają się soczewkowate brązowe plamy. Z czasem zaczynają one szarzeć i pojawia się na nich brunatna obwódka. W miejscach zaatakowanych przez chorobę, łodygi rośliny bardzo łatwo się łamią.
Chcąc ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby, należy regularnie wycinać pędy, na których zauważaliśmy objawy. Dodatkowo powinniśmy usuwać spod krzewu opadłe liście. Warto także zastosować fungicydy, które należy używać dwukrotnie w odstępach 10-14 dni.
Czytaj również: Zbliża się czas ściółkowania malin. Nie przegap tego terminu
Oprócz tego niejednokrotnie krzewuszka atakowana jest przez szarą pleśń. W tym przypadku, jeśli nie chcemy doprowadzić do rozprzestrzenienia się choroby, należy od razu po zauważeniu pierwszych objawów choroby - czyli przebarwień i brunatnych pąków kwiatowych, usunąć porażone części, a całe rośliny opryskać preparatami naturalnymi.
Innym problemem dotykającym często krzewuszkę jest rdza liści. To choroba wywoływana przez grzyby Pucciniales. Zazwyczaj poraża ona liście, jednak może ona występować również na łodygach oraz pędach. Objawia się ona żółtymi i pomarańczowymi plamami na liściach, które zmieniają kolor na brązowy.
Na porażonych elementach możemy dostrzec skupiska rdzawych lub żółtawych zarodników. W wyniku tej choroby krzewuszka usycha i obumiera. Warto więc wykonać oprysk, który można kupić w sklepach ogrodniczych i jest on przeznaczony typowo do rdzy na krzewuszce. Powinniśmy również stosować je zapobiegawczo, jeszcze zanim ujrzymy pierwsze objawy rdzy na roślinie.
Przyczyną usychania i braku kwitnienia krzewuszki może być także porażenie przez mączniaka prawdziwego. Objawia się to mączystym nalotem, który pojawia się na wszystkich częściach nadziemnych rośliny, w tym również na pąkach kwiatowych.
Co więcej, liście porażone przez mączniaka brunatnieją od spodu oraz opadają, dodatkowo zamierają łodygi, a pąki kwiatowe nie są w stanie się rozwijać. Walkę z mączniakiem należy rozpocząć od usunięcia porażonych organów oraz utylizacji resztek roślinnych. Następnie wykonujemy oprysk i powtarzamy go co 5-7 dni.
Szkodniki również są przyczyną braku kwitnienia krzewuszki. Jednymi z najczęściej pojawiających się są mszyce, czyli niewielkie owady wysysające roślinne soki. Żerują one na liściach, pąkach i pędach. Przyczyniają się także do rozwoju chorób grzybowych. W rezultacie uszkodzone przez mszyce liście skręcają się i opadają, a pąki kwiatowe obumierają.
Chcąc zwalczyć mszyce na krzewuszce, możemy wykorzystywać naturalne preparaty. Warto wypróbować domowe sposoby na mszyce, takie jak np. oprysk z sody oczyszczonej. Częstym szkodnikiem na krzewuszce jest także nicień węgorek chryzantemowiec. Żeruje on w liściach krzewuszki, niszcząc tkankę miękiszową. Powoduje to ciemne plamy rozmieszczone pomiędzy nerwami liścia.
Co więcej, nicienie wędrują wzdłuż pędów ku górze, tym samym porażając kolejne elementy rośliny. Niestety nie ma preparatów służących do zwalczania tych szkodników. Jedyne co możemy zrobić, to systematycznie usuwać liście z widocznymi objawami żerowania nicieni, co pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się szkodników.
Zobacz też:
Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki
Widzisz takie plamy na świerku? Ogrodnik zdradza, w czym tkwi problem
Winogrona będą miały 3 razy więcej owoców. Wystarczy, że w październiku zrobisz to