Reklama
Reklama

Storczyk przestał kwitnąć? Wyjmij to z doniczki, a szybko zobaczysz pąki

Storczyki są pięknymi roślinami, zachwycającymi kwiatami o różnych kształtach, wzorach i kolorach. Co jednak zrobić, gdy przestają kwitnąć? Musimy oczywiście stosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Poza tym w czasie ich spoczynku, konieczne będzie wyjęcie jednej rzeczy z doniczki. Już dziś zaplanuj ten i inne zabiegi.

Uprawa storczyków nie należy do najłatwiejszych. Jeśli nie stosujemy najważniejszych zasad pielęgnacyjnych, to szybko tracimy kwiaty. Jesienią i zimą pielęgnacja tych roślin wygląda nieco inaczej i to właśnie na niej skupimy się w tym artykule. 

Uprawa storczyków jesienią i zimą - najważniejsze zasady

Jesień zbliża się wielkimi krokami. W tym czasie i przez okres zimowy należy pielęgnować storczyka według innych wskazówek.

Jak pielęgnować storczyki w trakcie stanu uśpienia? Przedstawiamy najważniejsze zasady.

  • Zapewnij odpowiednią temperaturę

Odmiany przechodzące w stan spoczynku musisz przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura w dzień wynosi 17 stopni Celsjusza, w nocy minimum 15 stopni Celsjusza. Z kolei storczyki kwitnące zimą potrzebują temperatury oscylującej w granicach 21 stopni Celsjusza w dzień, a w nocy wynoszącej około 17 stopni Celsjusza. 

  • Zapewnij dużo światła

Jesienią i zimą należy zapewnić roślinom dużą ilość dziennego, naturalnego światła. Ustaw je więc na południowym parapecie.

  • Zmniejsz podlewanie 

Storczyk, który przechodzi w stan uśpienia, nie potrzebuje dużej ilości wody. Lepiej go przesuszyć niż przelać. Zbyt obfite i częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni. W takim przypadku konieczne będzie usunięcie zgniłych części i przesadzenie okazu do nowej, suchej ziemi. Nawadniajmy roślinę wtedy, gdy gleba całkowicie przeschnie

  • Zwiększ poziom wilgotności powietrza

Ustaw doniczkę na podstawce z keramzytem lub kup specjalny nawilżacz powietrza. Warto też suszyć pranie w pomieszczeniu, gdzie stoją te kwiaty. 

Co zrobić, żeby storczyk zakwitł?

W okresie jesienno-zimowym nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej zasadzie. Chodzi o zaprzestanie nawożenia

W czasie uśpienia storczyków należy wyjąć z doniczki wszelkie odżywki, również te w formie płynu zamkniętego w plastikowym pojemniku. Jesienią i zimą nie stosujmy żadnych, nawet tych naturalnych nawozów. Tylko wtedy na roślinie zobaczymy nowe pąki. 

Zobacz też:

Nie przegap terminu sadzenia astrów. W tej części ogrodu przyjmą się najlepiej

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin