Reklama
Reklama

Podcinasz tuje? Zamiast wyrzucać gałązki, ułóż je pod hortensją

Połowa sierpnia to najlepszy czas na ostatnie w tym roku przycinanie tui. Zamiast wyrzucać ucięte gałązki, ułóż je pod hortensją, a krzew odwdzięczy ci się z nawiązką. Po takim ściółkowaniu będzie w lepszej kondycji niż kiedykolwiek. A na tym wcale nie koniec, bo z gałązek tui możesz również przygotować naturalny nawóz.

Ostatnie przycinanie tui w tym roku powinieneś wykonać właśnie teraz. To sposób na zadbanie o ich kondycję, zagęszczenie przed zimą i nadanie im pięknego kształtu. Masz na to czas do końca sierpnia, aby pędy krzewu zdążyły jeszcze zdrewnieć przed zimą. 

Nie wyrzucaj jednak na śmietnik gałązek, które leżą pod krzewem. Wykorzystaj je do nawożenia hortensji. Obciętymi gałązkami tui możesz również ściółkować swoje rośliny. Te na pewno odwdzięczą ci się za to z nawiązką. Będą rosły zdrowo i bujnie kwitły, a chwasty będą się od nich trzymać z daleka.

Nie wyrzucaj gałązek tui po obcięciu. Zrób z nich nawóz do hortensji

Z obciętych gałązek tui możesz przygotować darmowy i w pełni naturalny nawóz do hortensji. Jako kwasolubne rośliny będą po nim świetnie rosnąć, gdyż, jak na iglaki przystało, tuje mają właściwości zakwaszające podłoże.

Gałązki tui, drobno potnij i wrzuć do wiadra z wodą deszczową. Pozostaw je tak na 10-14 dni, przykrywając nawóz gazą albo ściereczką (co kilka dni przemieszaj zawartość pojemnika).

Po upływie wspomnianego czasu ciecz powinna sfermentować. Wówczas rozcieńcz nawóz z wodą w proporcji 1:10 i wykorzystuj, by podlewać hortensje. Dzięki takiej odżywce rośliny otrzymają niezbędne składniki odżywcze, a odczyn gleby będzie idealnie kwaśny.

Może cię zainteresować: Pomidory będą owocować aż do późnej jesieni. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu

Pomyśl o ściółkowaniu roślin gałązkami tui. Odwdzięczą ci się z nawiązką

Gałązki po przycinaniu tui możesz również wykorzystać w ogrodzie jako część kompostu lub ściółkę dla kwasolubnych roślin. Im mniejsze będą tym lepiej, ponieważ rozdrobnione fragmenty szybciej się rozkładają, dzięki czemu właściwości gleby stają się jeszcze lepsze.

Możesz układać je pod hortensją, ale nie tylko. Sprawdzą się również przy takich gatunkach jak: rododendrony, azalie, wrzosy, a także borówka amerykańska. Gałązki będą stopniowo się rozkładać, zakwaszą glebę i zapobiegną występowaniu chwastów w pobliżu roślin.

Czytaj również: Twoja lawenda usycha? To nie musi być tylko brak wody

Zobacz też:

To najlepsza godzina na podlewanie roślin doniczkowych. Będą rosły, jak nigdy

Używasz takiej odżywki do storczyków? Lepiej przestań, zanim je zniszczysz

Zbliża się termin ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie przegap go

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przycinanie roślin | nawożenie | pielęgnacja roślin | kwiaty | krzewy | działka