Reklama
Reklama

Pomidory będą owocować aż do późnej jesieni. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu

Chcesz mieć pomidory owocujące aż do późnej jesieni? W takim razie nie zapomnij o jednym ważnym zabiegu, gdyż najlepszy termin na jego wykonanie zbliża się wielkimi krokami. Chodzi oczywiście o ogławianie pomidorów. To nic trudnego, ale wykonując go, musisz pamiętać o kilku zasadach. A później roślinom potrzebna będzie odpowiednia pielęgnacja.

Ogławianie pomidorów może przynieść ci wiele korzyści. Ten prosty zabieg zaowocuje ci obfitymi plonami aż do później jesieni. Aby jednak pomógł roślinom, musi zostać jednak wykonany w najlepszym możliwym czasie. 

Zabierając się za tę czynność, pamiętaj o odpowiedniej technice. To właśnie ona jest kluczem do sukcesu. A po ogławianiu pomidorów nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji swoich roślin.

Co to jest ogławianie pomidorów i jakie przynosi korzyści?

Ogławianie pomidorów to bardzo prosty zabieg, który polega na usunięciu wierzchołka głównej łodygi, gdzie znajduje się meryst wierzchołkowy (tzw. stożek wzrostu, dzięki któremu rośliny pną się do góry).

Dzięki niemu pomidory przestają skupiać się na wzroście, a zaoszczędzoną energię skierują ponownie do swoich niższych partii - szczególnie do owoców, dzięki czemu możesz liczyć na długotrwałe i smaczne plony.

Może cię zainteresować: Ogrodnik podpowiada, co siać po pomidorach. Jedna roślina sprawdzi się najlepiej

Ogławianie pomidorów - kiedy je wykonać? Idealny termin już lada moment

Jeszcze kilka lat temu uważano, że najlepiej przeprowadzić je na początku miesiąca. Teraz jednak ogrodnicy zalecają ogławianie pomidorów w połowie sierpnia (z uwagi wysokie temperatury).

Z wykonaniem tego zabiegi nie zwlekaj jednak zbyt długo. Za ogławianie pomidorów zabierz się najpóźniej pod koniec sierpnia, bo ilość światła naturalnego w ciągu dnia zmniejsza się.

Czytaj również: Ta odmiana storczyków pachnie najładniej. Musisz mieć je na swoim parapecie

Jak ogławiać pomidory i jak je pielęgnować po zabiegu?

Nie wiesz, jak ogławiać pomidory? Nie przejmuj się, to nic trudnego. Wyjmij ostry i zdezynfekowany sekator, (aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób grzybowych) i utnij roślinę w odpowiednim miejscu na głównej łodydze. Pomidory najlepiej ogławiać 2-3 liście powyżej ostatniego kwiatostanu. 

Gdy zakończysz ogławianie pomidorów, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji osłabionych roślin. Podlej je odżywką o dużej zawartości potasu i fosforu (unikaj azotu). Sprawdzi się np. domowy nawóz ze skórek bananów czy herbatka z wodorostów.

Zobacz też:

​Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły

Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią

Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"

INTERIA.PL