Reklama
Reklama

Ta odmiana storczyków pachnie najładniej. Musisz mieć je na swoim parapecie

Nie wszystkie storczyki intensywnie pachną, ale ta odmiana wydziela mocny i przyjemny aromat, który szybko roznosi się po całym pomieszczeniu. Musisz ją mieć na swoim parapecie, jeśli jesteś fanem pięknych, egzotycznych roślin. Nie jest trudna w uprawie, a jej okazałe kwiaty będą przyciągać wzrok z daleka. Sprawdź, czego potrzebuje storczyk katleja.

Katleja to odmiana storczyka, która od początku XIX wieku wzbudza zachwyt europejskich miłośników orchidei. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Półudniowej (skąd przywiózł ją angielski przyrodnik William Swainson). 

Jej największym atutem są duże efektowne kwiaty o równie pięknym, intensywnym zapachu. Niezwykła egzotyczna uroda i stosunkowo niewielkie wymagania tej rośliny sprawiają, że coraz częściej gości ona na parapetach w polskich domach. Sprawdź, jak uprawiać storczyk katleja.

Jak wygląda storczyk katleja? To królowa wśród orchidei

Storczyk katleja bywa żartobliwie określany królową wśród orchidei. Jego barwne kwiaty mogą bowiem osiągnąć od 12 do 25 cm średnicy, a kolorystyka tej odmiany jest tak szeroka, że trudno wymienić wszystkie ich odcienie oraz kombinacje. 

Kwitnie raz w roku - jesienią lub wiosną, przez okres 4-8 tygodni, a zapach który wydziela jest połączeniem słodyczy, kwiatów i delikatnej korzennej nuty, (konkretny aromat zależy od odmiany). Liście tej rośliny również robią wrażenie - są grube i ciemnozielone.

Może cię zainteresować: Widzisz żółte plamy na liściach papryki? Jeszcze możesz ją uratować

Do najpiękniejszych odmian stroczyka katleja zaliczane są m.in: 

  • Katleja maxima
  • Katleja elongata
  • Katleja amethystoglossa
  • Katleja luteola 
  • Katleja quadricolor

Jak uprawiać storczyk katleja w domu? Takie warunki musisz mu zapewnić

Storczyk kaleteja nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Dobrze czuj się zarówno w doniczce, jak i wiszącym, ozdobnym koszu. Podstawą jest jednak ciepłe i jasne stanowisko. Najlepiej, abyś trzymał go w pomieszczeniu ze stałym dostępem do naturalnego światła, (ma to korzystny wpływ na jego kwitnienie). 

Gotowe podłoże dla storczyka możesz kupić w sklepie ogrodniczym. Powinno być lekkie i niezbyt wilgotne. Najlepiej sprawdzi się substrat korowy albo mieszanka z kory sosnowej, kawałków mchu, torfowca czy keramzytu.

Jak pielęgnować storczyk katleja? Podlewanie to podstawa

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji storczyka kaleteja jest podlewanie. Nie należy go jednak nawadniać non stop, wystarczy jednorazowo dostarczyć mu dużej ilości wody, a pobierze jej z doniczki tyle, ile dokładnie potrzebuje. Zalegającą ciecz odlej, aby roślina nie zgniła.

Kolejne podlewanie storczyka powinno mieć miejsce, dopiero gdy podłoże całkowicie wyschnie. Pamiętaj o prostej zasadzie - im chłodniejsza temperatura w pomieszczeniu, tym rzadziej podlewa się kaleteję.

Czytaj również: Krzaczki borówek potrzebują tego po zbiorach. To zabieg, którego nie możesz przegapić

Nawożenie storczyka katleja. Nie jest konieczne, ale warto to robić

Nawożenie storczyka kaleteja to kolejna czynność, o której warto pamiętać, choć nie jest konieczne. Niektórzy z niego rezygnują, a ich rośliny i tak pięknie kwitną latami. Jeśli jednak chcesz wesprzeć swoje rośliny, podawaj im odżywki równomiernie - najlepsze są gotowe nawozy do storczyków ze sklepów ogrodniczych. 

Częstotliwość nawożenia storczyków to kwestia indywidualna, zależna od podłoża, w którym je uprawiasz. W przypadku gęstej kory warto to robić 1-2 razy w miesiącu. Obserwuj jednak na bieżąco reakcję swoich kwiatów, aby im nie zaszkodzić. 

Zobacz też:

Nada koloru każdemu ogrodowi. Posadź czosnek ozdobny i ciesz oczy

Nie przegap terminu sadzenia astrów. W tej części ogrodu przyjmą się najlepiej

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | rośliny doniczkowe