Ta odmiana storczyków pachnie najładniej. Musisz mieć je na swoim parapecie
Nie wszystkie storczyki intensywnie pachną, ale ta odmiana wydziela mocny i przyjemny aromat, który szybko roznosi się po całym pomieszczeniu. Musisz ją mieć na swoim parapecie, jeśli jesteś fanem pięknych, egzotycznych roślin. Nie jest trudna w uprawie, a jej okazałe kwiaty będą przyciągać wzrok z daleka. Sprawdź, czego potrzebuje storczyk katleja.
Katleja to odmiana storczyka, która od początku XIX wieku wzbudza zachwyt europejskich miłośników orchidei. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Półudniowej (skąd przywiózł ją angielski przyrodnik William Swainson).
Jej największym atutem są duże efektowne kwiaty o równie pięknym, intensywnym zapachu. Niezwykła egzotyczna uroda i stosunkowo niewielkie wymagania tej rośliny sprawiają, że coraz częściej gości ona na parapetach w polskich domach. Sprawdź, jak uprawiać storczyk katleja.
Storczyk katleja bywa żartobliwie określany królową wśród orchidei. Jego barwne kwiaty mogą bowiem osiągnąć od 12 do 25 cm średnicy, a kolorystyka tej odmiany jest tak szeroka, że trudno wymienić wszystkie ich odcienie oraz kombinacje.
Kwitnie raz w roku - jesienią lub wiosną, przez okres 4-8 tygodni, a zapach który wydziela jest połączeniem słodyczy, kwiatów i delikatnej korzennej nuty, (konkretny aromat zależy od odmiany). Liście tej rośliny również robią wrażenie - są grube i ciemnozielone.
Może cię zainteresować: Widzisz żółte plamy na liściach papryki? Jeszcze możesz ją uratować
Do najpiękniejszych odmian stroczyka katleja zaliczane są m.in:
- Katleja maxima
- Katleja elongata
- Katleja amethystoglossa
- Katleja luteola
- Katleja quadricolor
Storczyk kaleteja nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Dobrze czuj się zarówno w doniczce, jak i wiszącym, ozdobnym koszu. Podstawą jest jednak ciepłe i jasne stanowisko. Najlepiej, abyś trzymał go w pomieszczeniu ze stałym dostępem do naturalnego światła, (ma to korzystny wpływ na jego kwitnienie).
Gotowe podłoże dla storczyka możesz kupić w sklepie ogrodniczym. Powinno być lekkie i niezbyt wilgotne. Najlepiej sprawdzi się substrat korowy albo mieszanka z kory sosnowej, kawałków mchu, torfowca czy keramzytu.
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji storczyka kaleteja jest podlewanie. Nie należy go jednak nawadniać non stop, wystarczy jednorazowo dostarczyć mu dużej ilości wody, a pobierze jej z doniczki tyle, ile dokładnie potrzebuje. Zalegającą ciecz odlej, aby roślina nie zgniła.
Kolejne podlewanie storczyka powinno mieć miejsce, dopiero gdy podłoże całkowicie wyschnie. Pamiętaj o prostej zasadzie - im chłodniejsza temperatura w pomieszczeniu, tym rzadziej podlewa się kaleteję.
Czytaj również: Krzaczki borówek potrzebują tego po zbiorach. To zabieg, którego nie możesz przegapić
Nawożenie storczyka kaleteja to kolejna czynność, o której warto pamiętać, choć nie jest konieczne. Niektórzy z niego rezygnują, a ich rośliny i tak pięknie kwitną latami. Jeśli jednak chcesz wesprzeć swoje rośliny, podawaj im odżywki równomiernie - najlepsze są gotowe nawozy do storczyków ze sklepów ogrodniczych.
Częstotliwość nawożenia storczyków to kwestia indywidualna, zależna od podłoża, w którym je uprawiasz. W przypadku gęstej kory warto to robić 1-2 razy w miesiącu. Obserwuj jednak na bieżąco reakcję swoich kwiatów, aby im nie zaszkodzić.
Zobacz też:
Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców
"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać
Koniecznie posadź tę odmianę tulipanów. Będą kwitły przez wiele lat