Reklama
Reklama

Dracenę podlewaj tylko w ten sposób. Inaczej zmarnieje i zacznie tracić liście

Podlewanie draceny jest bardzo ważnym zabiegiem w przypadku tej rośliny. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu kwiat prawidłowo rośnie i pięknie prezentuje się w naszym domu. Dowiedz się, jak często podlewać dracenę oraz jakiej wody używać.

Draceny są chętnie wybieranymi roślinami doniczkowymi. Wprowadzają trochę egzotyki do naszego domu, wyglądają elegancko i efektownie. Kwiaty te mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Dodatkowo zasiedlają różne środowiska, dlatego do każdego gatunku należy podejść indywidualnie. Przedstawiamy zatem tajniki podlewania, które jest kluczowe w pielęgnacji tych roślin

Jakie wymagania mają najpopularniejsze draceny?

Draceny są znane aż w 180 gatunkach, jednak do najpopularniejszych należą: dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska. Mają one podobne wymagania, co do uprawy. 

Te trzy gatunki dracen potrzebują jasnego, półcienistego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie tolerują ani suszy, ani przelania. Zbyt duże nawodnienie prowadzi do gnicia korzeni. 

PRZECZYTAJ RÓWIEŻ: Dracena wypuszcza mało nowych liści? Zrób domową odżywkę za 1,50 zł i pobudź ją do wzrostu

Jak często podlewać dracenę?

W trakcie sezonu wegetacyjnego podlewamy draceny dość często, bo raz, a nawet dwa razy w tygodniu, w zależności od temperatury. Przed każdym nawodnieniem, musimy sprawdzić, czy podłoże zdążyło trochę przeschnąć.

W trakcie zimy rzadziej podlewamy dracenę, czyli co 7-10 dni. Pamiętajmy, aby również kontrolować wilgotność gleby. Nie możemy doprowadzić do jej całkowitego wyschnięcia. 

Doniczki tych roślin powinny mieć otwór odpływowy, a jego dno warto wyłożyć warstwą drenażu np. keramzytem. Dzięki temu nadmiar wody swobodnie spłynie, nie zalegając w korzeniach. 

Jaką wodą podlewać dracenę?

Dracena ma też szczególne wymagania, jeśli chodzi o rodzaj wody. Roślinę należy podlewać deszczówką, odstaną wodą kranową lub taką przegotowaną o temperaturze pokojowej

Nie możemy nawadniać tej rośliny zimą wodą, ponieważ wywołamy u niej szok termiczny. Z kolei podlewanie wodą prosto z kranu wpłynie niekorzystnie na rozwój draceny, ze względu na dużą ilość chloru

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin