Reklama
Reklama

Dracenę podlewaj tylko w ten sposób. Inaczej zmarnieje i zacznie tracić liście

Podlewanie draceny jest bardzo ważnym zabiegiem w przypadku tej rośliny. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu kwiat prawidłowo rośnie i pięknie prezentuje się w naszym domu. Dowiedz się, jak często podlewać dracenę oraz jakiej wody używać.

Draceny są chętnie wybieranymi roślinami doniczkowymi. Wprowadzają trochę egzotyki do naszego domu, wyglądają elegancko i efektownie. Kwiaty te mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Dodatkowo zasiedlają różne środowiska, dlatego do każdego gatunku należy podejść indywidualnie. Przedstawiamy zatem tajniki podlewania, które jest kluczowe w pielęgnacji tych roślin

Jakie wymagania mają najpopularniejsze draceny?

Draceny są znane aż w 180 gatunkach, jednak do najpopularniejszych należą: dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska. Mają one podobne wymagania, co do uprawy. 

Te trzy gatunki dracen potrzebują jasnego, półcienistego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie tolerują ani suszy, ani przelania. Zbyt duże nawodnienie prowadzi do gnicia korzeni. 

PRZECZYTAJ RÓWIEŻ: Dracena wypuszcza mało nowych liści? Zrób domową odżywkę za 1,50 zł i pobudź ją do wzrostu

Jak często podlewać dracenę?

W trakcie sezonu wegetacyjnego podlewamy draceny dość często, bo raz, a nawet dwa razy w tygodniu, w zależności od temperatury. Przed każdym nawodnieniem, musimy sprawdzić, czy podłoże zdążyło trochę przeschnąć.

W trakcie zimy rzadziej podlewamy dracenę, czyli co 7-10 dni. Pamiętajmy, aby również kontrolować wilgotność gleby. Nie możemy doprowadzić do jej całkowitego wyschnięcia. 

Doniczki tych roślin powinny mieć otwór odpływowy, a jego dno warto wyłożyć warstwą drenażu np. keramzytem. Dzięki temu nadmiar wody swobodnie spłynie, nie zalegając w korzeniach. 

Jaką wodą podlewać dracenę?

Dracena ma też szczególne wymagania, jeśli chodzi o rodzaj wody. Roślinę należy podlewać deszczówką, odstaną wodą kranową lub taką przegotowaną o temperaturze pokojowej

Nie możemy nawadniać tej rośliny zimą wodą, ponieważ wywołamy u niej szok termiczny. Z kolei podlewanie wodą prosto z kranu wpłynie niekorzystnie na rozwój draceny, ze względu na dużą ilość chloru

Zobacz też:

Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów

Chcesz, by forsycja obsypała się złotymi kwiatami? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin