Dracenę podlewaj tylko w ten sposób. Inaczej zmarnieje i zacznie tracić liście
Podlewanie draceny jest bardzo ważnym zabiegiem w przypadku tej rośliny. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu kwiat prawidłowo rośnie i pięknie prezentuje się w naszym domu. Dowiedz się, jak często podlewać dracenę oraz jakiej wody używać.
Draceny są chętnie wybieranymi roślinami doniczkowymi. Wprowadzają trochę egzotyki do naszego domu, wyglądają elegancko i efektownie. Kwiaty te mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Dodatkowo zasiedlają różne środowiska, dlatego do każdego gatunku należy podejść indywidualnie. Przedstawiamy zatem tajniki podlewania, które jest kluczowe w pielęgnacji tych roślin.
Draceny są znane aż w 180 gatunkach, jednak do najpopularniejszych należą: dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska. Mają one podobne wymagania, co do uprawy.
Te trzy gatunki dracen potrzebują jasnego, półcienistego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie tolerują ani suszy, ani przelania. Zbyt duże nawodnienie prowadzi do gnicia korzeni.
PRZECZYTAJ RÓWIEŻ: Dracena wypuszcza mało nowych liści? Zrób domową odżywkę za 1,50 zł i pobudź ją do wzrostu
W trakcie sezonu wegetacyjnego podlewamy draceny dość często, bo raz, a nawet dwa razy w tygodniu, w zależności od temperatury. Przed każdym nawodnieniem, musimy sprawdzić, czy podłoże zdążyło trochę przeschnąć.
W trakcie zimy rzadziej podlewamy dracenę, czyli co 7-10 dni. Pamiętajmy, aby również kontrolować wilgotność gleby. Nie możemy doprowadzić do jej całkowitego wyschnięcia.
Doniczki tych roślin powinny mieć otwór odpływowy, a jego dno warto wyłożyć warstwą drenażu np. keramzytem. Dzięki temu nadmiar wody swobodnie spłynie, nie zalegając w korzeniach.
Dracena ma też szczególne wymagania, jeśli chodzi o rodzaj wody. Roślinę należy podlewać deszczówką, odstaną wodą kranową lub taką przegotowaną o temperaturze pokojowej.
Nie możemy nawadniać tej rośliny zimą wodą, ponieważ wywołamy u niej szok termiczny. Z kolei podlewanie wodą prosto z kranu wpłynie niekorzystnie na rozwój draceny, ze względu na dużą ilość chloru.
Zobacz też:
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce