Reklama
Reklama

Borówki z roku na rok mają coraz mniej owoców? Tak skutecznie odmłodzisz krzewy i zwiększysz plony

Masz w ogrodzie borówkę amerykańską, ale krzewy z roku na rok rodzą coraz mniej smacznych owoców? Pamiętaj, że początek wiosny to idealny czas, aby wykonać jeden zabieg, który doda im sił do obfitego plonowania. Nie przegap najlepszego terminu i wykonaj odmładzające cięcie borówki amerykańskiej. Wykonaj je zgodnie z prawidłową techniką, a na przełomie lipca i sierpnia zbiorów pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki.

Uprawa borówki amerykańskiej we własnym ogrodzie ma wiele zalet. Dzięki niej latem możesz cieszyć się własnymi owocami i tanim kosztem przygotowywać z nich pyszne przetwory dla całej rodziny. Właściciele nawet paru krzewów zgodnie przyznają, że radość ze zbierania plonów na przełomie lipca i sierpnia jest ogromna. Zwłaszcza, gdy te są obfite. 

Niestety nie zawsze borówki chcą bujnie owocować. Jeśli mimo dopasowanego stanowiska i starannej pielęgnacji krzewy z roku na rok wydają coraz mniej pysznych niebieskich kuleczek, wczesną wiosną koniecznie wykonaj ten zabieg. 

Twoje borówki z roku na rok mają coraz mniej owoców? Oto możliwe przyczyny

To zupełnie normalne, że krzew borówki wraz z wiekiem traci produktywność. Tak samo jak człowiek, starzeje się i szybciej traci energię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać mu zastrzyku witalności. Zrobisz to poprzez nawożenie odpowiednimi preparatami z dużą dawką potasu, azotu, fosforu i żelaza, które poprawiają również jakość gleby i zapewniają mu większą ochronę przed szkodnikami. 

Poza tym, wielu początkujących sadowników zapomina również o wiosennym odmładzającym cięciu pędów, a to może dodać roślinom wigoru i pobudzić je do obfitego plonowania w samym szczycie nadchodzącego sezonu. I właśnie na tej kwestii dziś się skupimy. 

Pamiętaj o wiosennym cięciu borówki amerykańskiej. Jest na to idealny termin

Wczesna wiosna to idealny termin na odmładzające cięcie borówki amerykańskiej. Wykonując je, zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny, zmobilizujesz roślinę do intensywniejszego plonowania. W efekcie będzie szybciej rosnąć, rozwijać nowe pędy i wydawać więcej owoców. Stanie się również bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, m.in. choroby i ataki szkodników. 

Odmładzające cięcie borówki amerykańskiej wykonaj w marcu - im wcześniej, tym lepiej. Zabieg ten przeprowadzaj zawsze w suchy, słoneczny dzień, w temperaturze min. 6-7 stopni Celsjusza. Dzięki temu rany po obcinaniu pędów szybciej się zagoją, a ryzyko zakażeń będzie minimalne. 

Może cię zainteresować: Posadź je obok borówki amerykańskiej. Takie sąsiedztwo wpłynie na obfite plony

Jak przycinać borówkę amerykańską, by obficie owocowała? Technika ma znaczenie

Wiosenne cięcie borówki amerykańskiej musisz wykonać ostrymi nożycami lub sekatorem, za pomocą dopasowanej do niego techniki. Chcąc odmłodzić krzewy, nie możesz po prostu wyciąć pierwszych lepszych gałęzi, bo to przyniesie więcej szkody aniżeli pożytku. Zabieg przeprowadzaj wyłącznie na starych, przesuszonych lub uszkodzonych pędach oraz takich, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na zbyt cienkie, by mogły udźwignąć owoce. 

Wytnij gałązki, które nie wydawały owoców w poprzednim sezonie, bo w tym najprawdopodobniej również ich nie urodzą. Większość z nich rozpoznasz po ciemniejszej korze i większej grubości od pozostałych, młodszych pędów. Jeśli któryś pęd wygląda na chory albo został zaatakowany przez szkodniki, również się go pozbądź, aby problem nie przeniósł się również na pozostałe części krzewu. 

Aby zapewnić borówkom amerykańskim lepszy przepływ powietrza i dostęp do światła, możesz usunąć również niektóre pędy rosnące w kierunku do środka krzewu. Wyeliminuj również jedną z dwóch gałęzi, które rosną tuż obok siebie, przez co konkurują o zasoby mineralne, słabo rosną i wydają marne plony. Pozostawiony pęd będzie lepiej się rozwijał. 

Podczas odmładzającego cięcia borówki amerykańskiej zachowaj umiar. Wytnij maksymalnie 1/3 wszystkich pędów, bo w przeciwnym razie możesz osłabić roślinę. A wtedy latem na pewno nie doczekasz się pełnych koszy owoców.

Zobacz też:

Zasadź na parapecie to zioło. Zastąpisz nim niezdrową przyprawę do rosołu

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin