Zbieraj borówki amerykańskie w ten sposób, a będą smaczne i jędrne
Borówka amerykańska od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Jej okres owocowania przypada na lipiec i sierpień. Jest kilka sposobów, które ułatwiają zbieranie borówek w odpowiednim momencie, tak by nie uszkodzić owoców i na długo zachować ich świeżość. Stosując się do właściwych zasad, można przechowywać je po zebraniu znacznie dłużej.
Krzewy z borówkami są często uprawiane przez polskich hodowców. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca. W sezonie można się cieszyć niepowtarzalnym smakiem owoców, nieporównywalnie intensywniejszym niż borówki z marketów.
Warto dowiedzieć się, jak zbierać borówki amerykańskie, żeby uniknąć sytuacji, w której owoce są kwaśne i twarde. Niekiedy podchodząc do tej czynności bez odpowiedniego przygotowania, można dopuścić do sytuacji, w której borówki będą po prostu zgniłe.
Do zbioru nadają się borówki o średnicy powyżej 12 mm. Owoce powinny być przy tym suche i nieuszkodzone. Należy je zbierać na jeden kontakt - od dołu do góry krzewu, delikatnie chwytając kciukami, zachowując woskowy nalot.
Żeby uniknąć uszkodzenia borówki, owoc trzeba umieszczać w dłoniach ułożonych w koszyczek. W zgłębieniu nie można trzymać więcej niż od 5 do 7 borówek. Następnie owoce należy przekładać do przezroczystych miseczek lub panetek. Trzeba przy tym ograniczyć stykanie się borówek tak, aby mogły się swobodnie przetaczać w pojemniku.
Jeśli hodowca zbiera borówki do plastikowego koszyka, a po jego wypełnieniu chwyta za następny, to poprzedni powinien stawiać na innym pojemniku, unikając bezpośredniego styku owoców z podłożem. Borówki powinny być też chronione przed słońcem, najlepiej przewiewnym materiałem.
Sezon na borówki trwa od czerwca aż do sierpnia. Pierwsze zbiory przeprowadza się w dwa lata po posadzeniu krzewu. W tym czasie (dwuletnim okresie) krzew należy też przycinać, aby poprawić jego jakość.
Sygnałem do zbierania będzie ciemnoniebieski kolor borówek, a także ich pulchność, pełne kształty i słodki smak. Natomiast w pełni dojrzałe nie będą borówki z odcieniem fioletu lub czerwieni. Prawdopodobnie będą miały wyjątkowo kwaśny smak. Co prawda ściemnieją po zebraniu, ale nie uzyskają już słodkości.
Niewłaściwe przechowywanie borówek może doprowadzić do tego, że utracą prozdrowotne właściwości i esencję smaku. Dlatego najlepiej przechowywać jagody w lodówce w otwartym pojemniku, najdłużej przez 7 dni.
Jeśli ktoś chce przechowywać borówki dłużej niż przez tydzień, to powinien najpierw delikatnie umyć je pod chłodną i bieżącą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia w durszlaku lub sitku. Po 3 godzinach jagody należy zamrozić, umieszczając je w szczelnym opakowaniu.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz