Grudnik może kwitnąć nie tylko zimą. Wystarczy, że podlejesz go tym
Grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy czy też szlumbergera to kwiat, który kwitnie zimą. Stąd jego nazwa, roślina jest częstą ozdobą naszych świątecznych stołów. Jednak niewiele osób wie, że grudnik może kwitnąć nie tylko zimą. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki i odżywianie.
Grudnik pochodzi z Brazylii, gdzie grudzień jest okresem wegetacyjnym. Właśnie dlatego, kiedy inne kwiaty znajdują się w stanie spoczynku, kaktus bożonarodzeniowy kwitnie na całego, pokazując się nam w pełnej krasie. Jego różowe, czerwone lub żółte czy kremowe kwiaty wyglądają wyjątkowo malowniczo na tle ciemnozielonych, błyszczących liści.
Grudnik to jedna z mniej wymagających roślin, jego uprawa jest polecana nawet początkującym czy zapominalskim wielbicielom kwiatów doniczkowych. Wynika to z faktu, że szlumbergera nie potrzebuje intensywnego podlewania, wystarczy tu lekko wilgotna, lecz nigdy mokra ziemia. Więcej wody roślina potrzebuje w okresie wypuszczania pąków i kwitnienia. Kaktus bożonarodzeniowy wymaga stanowisk z rozproszonym słońcem: zbyt intensywne promienie słoneczne mu zaszkodzą, a całkowity cień pozbawi możliwości kwitnienia. Wystarczy mu lekka ziemia, najlepiej piasek wymieszany z torfem. W przypadku grudnika ważna jest temperatura: w okresie wzrostu i kwitnienia powinna wynosić około 18 - 20 stopni Celsjusza, natomiast w okresie spoczynku lepiej zapewnić mu więcej chłodu, w granicach 10 - 15 stopni.
Czytaj też: Surfinia może zakwitnąć zimą. Zrób to, a w grudniu obsypie się kwiatami
Choć panuje utarte przekonanie, że grudnik kwitnie tylko w zimie, poprzez odpowiednią pielęgnację można go skłonić do ponownego kwitnienia. Po obumarciu kwiatów należy zapewnić roślinie odpoczynek, poprzez przestawienie jej w chłodniejsze miejsce i ograniczenie podlewania oraz nawożenia. Po około 3 miesiącach można zacząć nawozić kaktusa bożonarodzeniowego organicznymi nawozami bogatymi w potas i fosfor. To te składniki odpowiadają za kwitnienie roślin. Najlepiej dostarczać roślinie nawóz wraz z podlewaniem.
Choć grudnik nie lubi zmiany miejsca, warto przesadzić go co dwa lub trzy lata do innej, nieco większej doniczki. Jej obwód powinien być o około trzy centymetry szerszy niż poprzedniej. Doniczka powinna mieć odpływ i drenaż oraz być wypełniona lekkim, przepuszczalnym podłożem. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, to skłoni grudnika do ponownego kwitnienia. Najczęściej następuje ono w kwietniu, po czym znów kaktusowi bożonarodzeniowemu trzeba zapewnić okres odpoczynku.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły