Reklama
Reklama

Te grzyby pod krzewami borówki amerykańskiej sprawią, że owoców będzie dużo, jak nigdy

Chcesz mieć w swoim ogrodzie pełno zdrowych i soczystych borówek? Wystarczy, że wykonasz pewien prosty zabieg z użyciem grzybów. Musimy wsypać proszek do konewki i podlać nim krzaczki. Zajmie to tylko chwilę, a owoce będziesz zbierać garściami.

Bardzo ważnym aspektem w uprawie borówki amerykańskiej jest wsparcie jej systemu korzeniowego. Możemy zatem zastosować symbiotyczne grzyby, które współżyją z korzeniami roślin. Dzięki nim plony będą zdrowsze i obfitsze. 

Czym jest mikoryza?

Na początek warto zastanowić się, czym jest mikoryza. Termin ten oznacza symbiotyczny związek między grzybami, a roślinami lądowymi, w tym przypadku borówkami amerykańskimi. Jak wygląda relacja między borówką, a grzybami?

Borówka za sprawą grzybów łatwiej pobiera wodę i składniki odżywcze z ziemi, nawet z tych trudno dostępnych miejsc. W zamian natomiast grzyby otrzymują od rośliny cukry, będące produktami fotosyntezy. Jak widać, korzyść jest obopólna. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Posadź je obok borówki amerykańskiej. Takie sąsiedztwo wpłynie na obfite plony

Działanie mikoryzy na borówkę amerykańską

Mikoryza wpływa korzystnie na borówkę amerykańską. Ułatwia ona roślinie pobieranie wody i składników odżywczych, co jest ważne w przypadku suszy lub ubogiej ziemi. Odżywione borówki wydają obfitsze i zdrowsze owoce. 

Mikoryza powoduje zwiększanie odporności rośliny na ekstremalną temperaturę, zasolenie gleby albo obecność ciężkich metali. Borówka amerykańska poradzi sobie zatem w trudnych warunkach, wydając dobre jakościowo owoce. 

Grzyby mikoryzowe skutecznie chronią roślinę przed patogenami glebowymi, tym samym ograniczając ryzyko rozwoju chorób korzeniowych. Dzięki nim nie musimy stosować środków chemicznych. To z kolei jest korzystne zarówno dla nas jako konsumentów, jak i dla środowiska. 

Jak stosować grzyby mikoryzowe na borówkę amerykańską?

Grzyby mikoryzowe w proszku kupimy w sklepie ogrodniczym. Wystarczy wymieszać je z wodą w konewce i w takiej postaci podlewać nimi rośliny. Możemy także wsypać proszek bezpośrednio do ziemi w trakcie sadzenia nowych krzewów. 

Pamiętajmy, że mikoryzę stosujemy przy odpowiednich warunkach glebowych. Ziemia dla borówki amerykańskiej powinna być lekko kwaśna, przepuszczalna z materią organiczną. Takie środowisko będzie najlepsze dla grzybów mikoryzowych. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | uprawa roślin