Reklama
Reklama

Posadź je obok borówki amerykańskiej. Takie sąsiedztwo wpłynie na obfite plony

Borówka amerykańska jest ceniona z uwagi na swoje smaczne i zdrowe owoce. Ma jednak określone wymagania uprawowe, które nie wszystkim roślinom w otoczeniu przypadną do gustu. Czego lepiej nie sadzić obok borówki amerykańskiej, a co będzie dla niej doskonałym towarzystwem? Podpowiadamy.

Borówka amerykańska nazywana jest również borówką wysoką. Pochodzi z Ameryki Północnej, a pod koniec XX wieku zaczęła zyskiwać popularność w Polsce. Wszystko za sprawą jej smacznych owoców, które mogą być doskonałym dodatkiem do ciast i deserów, ale które można również zjadać na surowo. 

Choć uprawa tego krzewu nie należy do szczególnie skomplikowanych, warto wiedzieć, jakie sąsiedztwo sprzyja jego obfitemu owocowaniu. Okazuje się, że niektórych roślin w bliskim otoczeniu borówka amerykańska po prostu nie lubi. Co obok niej posadzić?

Borówka amerykańska — jakie ma wymagania uprawowe?

Borówka amerykańska powinna zostać posadzona w odpowiednio przygotowanym miejscu. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska, o kwaśnej ziemi (odczyn pH 3,5-4,8) która jest wilgotna, przepuszczalna, piaszczysta i próchnicza. Warto przed posadzeniem rośliny wykonać analizę gleby, by ewentualnie ją zakwasić. Stanowisko musi też zostać oczyszczone z chwastów.

W okresie suszy borówka amerykańska wymaga regularnego podlewania — najlepiej deszczówką, ponieważ ma ona lekko kwaśny odczyn. Ściółkowanie gleby wokół krzewów ograniczy konieczność nawadniania, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody. Krzewy owocowe trzeba też regularnie dokarmiać, stosując od maja do połowy czerwca produkty z azotem. Jesienią wzmacniamy zaś borówkę amerykańską nawozami z fosforem. 

Czytaj też: Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność 

Co posadzić obok borówki amerykańskiej? Tych roślin nie lubi

Niektóre rośliny będą dla siebie odpowiednim towarzystwem, podczas gdy inne będą sobie nawzajem przeszkadzać. Obok siebie powinny przy tym rosnąć rośliny o podobnych potrzebach uprawowych — inaczej któraś z roślin zawsze będzie poszkodowana. Dobrym sąsiedztwem dla borówki amerykańskiej będzie rzodkiew, rzodkiewka i szczaw. Doskonałym towarzystwem dla tego krzewu będzie też żurawina, borówka brusznica i takie zioła, jak koper, krwawnik, żywokost lekarski, bazylia oraz tymianek. Ten ostatni dzięki swojemu intensywnemu zapachowi może odstraszyć szkodniki.

Jeśli zaś chodzi o nieodpowiednie towarzystwo dla borówki amerykańskiej, najgorszym z nich będzie jabłoń. Posadzona obok jabłoni borówka będzie słabo rosnąć. Nie sadźmy jej również przy wysokich drzewach, które będą ją zasłaniały przed słońcem. Przyczyni się to do gorszego owocowania rośliny. 

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | sadzenie | działka | krzewy