Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj resztek ze śniadania. Zrobisz z nich domowy nawóz do borówek

Borówka amerykańska do prawidłowego wzrostu potrzebuje regularnego nawożenia. Jednak jesienią nie możemy stosować odżywek, które zawierają azot. Na szczęście możemy je zastąpić naturalnymi preparatami, które przygotujemy w domu. Wystarczy, że nie wyrzucimy resztek z naszego śniadania i świetny nawóz jest gotowy. Sprawdź, z czego i jak go zrobić.

Jeżeli chcemy cieszyć się dorodnymi i licznymi owocami na naszej borówce amerykańskiej, to musimy o nią odpowiednio zadbać. Jednym z warunków właściwej pielęgnacji jest nawożenie rośliny, które wpłynie korzystnie na jej wzrost. Podpowiadamy, jak zrobić to w ekologiczny i szybki sposób.

Uprawa borówki - jak ją pielęgnować?

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie nie jest skomplikowana, ale wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim roślina powinna być sadzona na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Równocześnie musimy unikać miejsc, w których pojawiają się zastoiska mrozowe oraz gdzie gromadzi się woda.

Bardzo ważną kwestią jest także właściwe przygotowanie gleby. Musi być ona kwaśna o pH 3,8-4,8, lekka i przepuszczalna oraz bogata w składniki pokarmowe i próchnicę. Źle dostosowana ziemia mogłaby negatywnie wpływać na owocowanie rośliny oraz zwiększać ryzyko infekcji.

Jeżeli chodzi o podlewanie borówki amerykańskiej, to jest ono niezwykle istotne, ponieważ roślina ma płytki system korzeniowy. W szczególności musimy o to zadbać tuż po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy, gdy borówka jest bardzo wrażliwa na brak wody.

Konieczne jest także cięcie i formowanie krzewów, ponieważ nieprzycinane rośliny tworzą słabe przyrosty, na których pojawia się w rezultacie mało pąków kwiatowych. Sprawi to, że co roku będzie coraz mniej owoców a te, które się pojawią, będą niewielkich rozmiarów. W tym celu przez pierwsze trzy lata usuwamy jedynie pędy słabe i chore, a od piątego roku zaczynamy cięcie prześwietlające, czyli usuwamy najstarsze pędy rośliny.

Jak zrobić domowy, jesienny nawóz do borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska wymaga także stałego nawożenia, aby gleba, w której rośnie była wciąż odpowiednio zakwaszona oraz lekka i przepuszczalna. W innym przypadku korzenie rośliny nie będą mogły swobodnie się rozwijać.

Jednak wcale nie musimy wyposażać się w nawóz w sklepie ogrodniczym. Możemy samodzielnie w domu wykonać odżywkę dla naszej rośliny. W dodatku dzięki tej metodzie nie zmarnujemy żywności, ponieważ do przygotowania tego nawozu, potrzebujemy jedynie czerstwego chleba.

Czytaj również: Domowa odżywka do zamiokulkasa. Wypuści nowe, bujne liście

W celu wykonania tego preparatu musimy do 10 l wody dosypać 2 kg pokruszonego pieczywa. Pojemnik zakrywamy i odstawiamy na tydzień, codziennie mieszając płyn. Po upływie tego czasu nawóz jest gotowy do użycia i możemy nim podlać krzaki. Natomiast pozostałe kawałki chleba należy wkopać płytko w ziemię. Dzięki temu nasze rośliny pobiorą z odżywki wszystko, czego potrzebują.

Ekologiczna gnojówka. Jak zrobić ten odżywczy nawóz?

Innym sposobem na naturalne nawożenie borówek amerykańskich jest wykorzystanie roślinnych resztek, czyli m.in. liści, trawy, korzeni, szyszek i przerobienie ich na odżywczy kompost.

Resztki mogą być zarówno świeże, jak i wysuszone. Do stworzenia tej odżywki potrzebne jest ich tyle, by napełniły 10-litrowe wiadro. Jego zawartość zalewamy wodą i dokładnie ugniatamy. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na 10 dni, a po tym czasie wykorzystujemy gnojówkę do podlewania borówek. Jednak nie zapominajmy, aby rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 1:1.

Borówki nawozimy w ten sposób raz na dwa tygodnie. Gnojówkę możemy również wykorzystać na innych krzakach w swoim ogrodzie.

Zobacz też:

Zrób to gdy storczyk przekwitnie, a znów obsypie się kwiatami

Ta roślina pochłania wilgoć jak odkurzacz. Koniecznie postaw ją w mieszkaniu

Twoje rośliny marnieją zimą? Ta domowa odżywka pobudzi je do wzrostu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | szklarnia | działka