Reklama
Reklama

Chcesz mieć wysyp borówek amerykańskich w przyszłym roku? O tym zabiegu musisz pamiętać

Borówka amerykańskie jest chętnie uprawianą rośliną, ze względu na jej smak, ale i wiele zdrowotnych właściwości. Dbając o krzew, nie możemy zapominać o tak ważnym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest przycinanie rośliny. Podpowiadamy, jak i kiedy to zrobić, aby cieszyć się obfitymi plonami.

Borówka amerykańska wydaje ciemnoniebieskie owoce, które wykazują dużo prozdrowotnych właściwości. W dodatku jest niezwykle smaczna i może być składnikiem wielu deserów. Jej uprawa nie jest skomplikowana, jednak musimy zadbać o kilka podstawowych aspektów, takich jak np. przycinanie krzewu.

Borówka amerykańska - co warto wiedzieć o tej roślinie?

Borówka amerykańska to krzew, dorastający nawet do 2,5 m wysokości. Jest to wieloletnia roślina, która potrafi wydawać plony aż przez kilkadziesiąt lat. Jednak oczywiście potrzebna do tego jest odpowiednia pielęgnacja, aby zbiory były obfite.

Borówka amerykańska zyskała w Polsce popularność, ze względu na jej smaczne owoce, które przypominają nieco jagody leśne, tyle że w większym rozmiarze. Co więcej, te owoce są bogate w witaminy oraz przeciwutleniacze. Pojawiają się one na krzaczku od lipca do września.

Roślina zakwita na wiosnę, w okresie od kwietnia do maja. Jeśli chodzi o stanowisko, jakie powinniśmy wybrać dla borówki amerykańskiej, to najlepiej będzie się ona rozwijała w miejscu zacisznym, ciepłym oraz słonecznym. Gleba powinna być kwasowa o pH poniżej 5. Te stosunkowo niewielkie wymagania, sprawiają, że krzewy borówki amerykańskiej można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku,  jak i na polu.

Zobacz także: Wykonaj ten zabieg we wrześniu. Hortensja za rok wybuchnie nowymi kwiatami

Kiedy powinno się przycinać borówkę amerykańską?

Ważnym elementem pielęgnacji rośliny jest także regularne jej przycinanie, które odmłodzi krzew i pozwoli zwiększyć liczbę zbiorów w następnym roku.

Zazwyczaj pierwsze cięcie borówki amerykańskiej wykonujemy zaraz po jej posadzeniu. Wobec tego ten termin jest zależny od tego, kiedy wsadzamy sadzonki do ziemi. Później również nie możemy zapominać o systematycznym przycinaniu rośliny.

Borówkę amerykańską przycinamy pod koniec zimy od lutego do marca, gdy roślina jest w spoczynku. Oczywiście termin ten zależny jest od pogody, ponieważ najlepiej jest przycinać krzew, gdy nie ma już zbyt dużych przymrozków, a roślina nie rozpoczęła jeszcze etapu wegetacji.

Podczas przycinania usuwamy przemarznięte pędy. Najlepsze owoce pojawiają się na pędach 2 lub 3-letnich, wobec tego usuwamy także te starsze. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie należy przycinać krzewów borówki, które są już w etapie kwitnienia, ponieważ może to zaburzyć ich wzrost oraz zmniejszyć znacząco liczbę owoców.

Możliwe jest również jesienne cięcie borówki, jednak jest ono mniej zalecane, ponieważ istnieje ryzyko przemarznięcia krzewu zimą po tym zabiegu. Jednak możemy je wykonać w przypadku  odmian borówki takich jak: Patriot, Duke, Earliblue, Spartan czy Bluetta, dla których cięcie w tym terminie jest najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj również: Masz piwonie w ogrodzie? Koniecznie pilnuj tego terminu, aby wiosną cieszyć się obfitym kwitnieniem

Jak przycinać borówki amerykańskie?

Wykonując cięcie, usuwamy wszystkie starsze pędy, ponieważ tak jak wspominaliśmy, wydają one mniej owoców. Równocześnie musimy także wyciąć wszystkie słabe oraz płożące się pędy, bez względu na ich wiek.

Przycinając borówki amerykańskie, zostawiamy jedynie 6-8 pionowych pędów głównych. Dzięki temu silnie rosnące pędy wydadzą w przyszłym roku większe owoce.

Nie zapominajmy także, aby w trakcie sezonu regularnie usuwać pędy borówek z widocznymi objawami chorób. W tym celu przycinamy je kilka centymetrów poniżej widocznych objawów. Pamiętajmy także, aby wycięte pędy odizolować i wyrzucić do śmieci, by choroba nie rozprzestrzeniła się na zdrowe rośliny.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | uprawa roślin | przycinanie roślin