Zapomnij o tradycyjnych gołąbkach. Ten przepis z Kresów podbije twoje serce
Niespodzianką może być to, że specjał województwa zachodniopomorskiego pochodzi ze wschodnich kresów. Hołubcie bielkowskie to gołąbki, które składają się z lokalnych składników i zaskakują swoim smakiem. Poznaj to tradycyjne danie i zaskocz swoich domowników roślinnym przysmakiem. Przygotowuje się je prościej niż klasyczne gołąbki.
W 1945 roku do województwa zachodniopomorskiego, w tym Bielkowa, przesiedlono kilkadziesiąt rodzin z przedwojennych terenów Polski, również ze wsi Sąsiadowice. Wraz z nowymi mieszkańcami do kraju przybyły tradycyjne kresowe dania. Jednym z nich były gołąbki złożone z kaszy jęczmiennej i ziemniaków. Hołubcie bielkowskie wykorzystywały lokalne łatwo dostępne składniki, przez co stały się szybko popularną potrawą. Dzisiaj charakterystyczne gołąbki przygotowywane są głównie w okresie świątecznym oraz z okazji rodzinnych spotkań. Poznaj ten ciekawy przepis i zaskocz swoich domowników tym oryginalnym przepisem.
Do przygotowania hołubci bielkowskich potrzebować będziemy:
- główkę kapusty,
- ziemniaki,
- kaszę jęczmienną,
- cebulę,
- boczek,
- majeranek,
- sól i pieprz.
Nie ma dokładnego przepisu, który określałby ilość składników. Podczas przygotowania kresowych gołąbków należy kierować się swoimi upodobaniami smakowymi oraz wyczuciem. To czyni to danie niepowtarzalnym.
Zobacz także: Szybki i tani przepis na deser z mleka skondensowanego. Te kuleczki pokochają wszyscy
Zaczynamy od dokładnego sparzenia główki kapusty. Oddzielamy pojedyncze liście i pozostawiamy je do przestygnięcia.
Przechodzimy do przygotowania farszu. Gotujemy kaszę jęczmienną przez ok. 10-12 minut. W tym czasie obieramy ziemniaki i trzemy je na tarce. Cebulę i boczek kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni.
W dużym naczyniu łączymy wszystkie składniki na farsz. Do ziemniaków dodajemy ugotowaną kaszę, cebulę, boczek i przyprawiamy za pomocą soli, pieprzu i majeranku. Dokładnie mieszamy składniki.
W przygotowane wcześniej liście kapusty zawijamy farsz tak, jak w tradycyjne gołąbki. Układamy je w garnku, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. 2 godziny. Gotowe gołąbki podajemy z sosem grzybowym lub oblane skwarkami.
Zobacz też:
Ekspresowa sałatka z trzech składników, gdy niezapowiedziani goście stoją pod drzwiami
Każda szklanka to bomba witaminowa. Zrób z tego przepisu, a zima minie bez chorób
Te drożdżówki są jeszcze lepsze, niż cynamonki. Robię je co weekend