W PRL-u często gościł na stołach. Dziś mało kto pamięta to danie, a na głowę bije mielone
To smaczne danie z wołowiny często gościło na stołach polskich rodzin w PRL-u, ale dziś jest prawie całkowicie zapomniane. Zostało wyparte przez popularnego kotleta mielonego, a szkoda, bo stanowi dla niego świetną obiadową alternatywę. Oto, jak możesz łatwo zrobić bryzola według starego, babcinego przepisu.
Kultowe obiady PRL-u to nie tylko fasolka po bretońsku i makaron z serem. Mięsożercy w barach mlecznych i pracowniczych chętnie zajadali się również bryzolem, który wielu osobom na pierwszy rzut oka skojarzyć może się z popularnym kotletem mielonym.
Tak naprawdę jednak bryzol różni się od niego zarówno sposobem przygotowania mięsa, jak i dodatkami, z którymi najczęściej jest podawany. To danie dziś nie jest już często spotykane, a szkoda, bo to świetny pomysł na smaczny obiad.
Bryzol to potrawa prawie całkiem zapomniana, a przecież w latach 80-tych pod koniec PRL-u był uznawany za jeden z największych rarytasów. Wbrew pozorom, jest to kotlet, który różni się od łudząco podobnego do niego mielonego.
Robiony jest z wołowiny, pokonanej lub posiekanej z dodatkiem cebulki i grzybów, którymi najczęściej są pieczarki. A najlepiej smakuje, jeśli jest przygotowany z dobrej jakości mięsa - polędwicy, albo łopatki.
Może cię zainteresować: Nie wyrzucam czerstwego chleba. W 5 minut robię z niego kultowy przysmak PRL-u
Wspomnieliśmy już, że najważniejszym produktem, z którego przygotowuje się bryzole, jest wysokiej jakości mięso wołowe. Nie jest to jednak jedyny składnik, który jest potrzebny, aby móc delektować się smakiem tej tradycyjnej potrawy.
Składniki na bryzol:
- mielona wołowina - 500
- jajko - 1 sztuka
- cebula - 1 sztuka
- pieczarki - 200 g
- mąka - do obtaczania
- smalec/ olej rzepakowy do smażenia
- sól - 1 mała łyżeczka
- mielony pieprz - 0,5 łyżeczki
- opcjonalnie: tymianek, oregano
Przygotowanie bryzola rozpocznij od pokrojenia cebuli i pieczarek. Następnie przełóż mięso do dużej miski, dodaj jajko, przyprawy i dokładne wymieszaj wszystkie składniki. Z utworzonej masy rękoma uformuj małe kotleciki, a później spłaszcz je dłonią i obtocz w mące.
Na patelni rozgrzej olej lub smalec (może być również masło klarowane) i zacznij smażyć kotlety tak, by przybrały złoty kolor z obu stron. Wyłóż je na talerz, a na patelni podsmaż cebulę i pieczarki. Dopraw je solą i pieprzem, a później dołóż go bryzoli i podawaj wraz z nimi i purée ziemniaczanym.
Czytaj również: Zrobisz je za grosze, a mają niebiański smak. Te zapiekanki w PRL-u były prawdziwym hitem
Zobacz też:
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu