Usmaż kurczaka ze śliwkami. Ten smak zachwyci całą rodzinę
Końcówka września to także powolny zmierzch sezonu na śliwki. Jeśli uwielbiasz te owoce, które idealnie komponują się z jesiennymi przepisami, musisz działać. Choć najczęściej łączy się je z czekoladą czy korzennymi przyprawami, tym razem są one dodatkiem do mięsa. Sprawdź przepis na aromatycznego kurczaka smażonego ze śliwkami.
Połączenia mięsa z owocami znane są od setek lat i przez ten czas nie zostały zapomniane — wręcz przeciwnie. Do przygotowania kurczaka smażonego ze śliwkami z tego przepisu będziesz potrzebować:
- 1 łyżkę cukru,
- 1 plaster tłustego boczku,
- 1 ząbek czosnku,
- 125 ml wytrawnego czerwonego wina,
- 2 łyżki powideł śliwkowych,
- 2 cebule,
- 200 g śliwek,
- 250 ml bulionu,
- 500 g mięsa z udek kurczaka.
Jako że w tym przepisie nie dodajesz tłuszczu, ważne jest, by boczek miał go odpowiednią ilość. Dlatego w sklepie mięsnym wybierz tłusty i stosunkowo gruby plaster.
Sprawdź również: W PRL-u jedli ją wszyscy. Mało kto wie, że opóźnia starzenie się
Plaster tłustego boczku pokrój w małą kostkę i podsmaż na patelni, aż wytopi się z niego cały tłuszcz. Musisz uważać, żeby nie spalić skwarek. W międzyczasie obierz cebulę i pokrój ją piórka, czosnek posiekaj i pokrój mięso z kurczaka. Wrzuć te składniki na patelnię. Smaż przez około 5 minut, od czasu do czasu przemieszaj. Śliwki umyj, osusz, przekrój na pół i usuń z nich pestki. Dodaj je na patelnię razem z powidłami śliwkowymi, a także wlej czerwone wino oraz bulion. Całość wymieszaj, posyp łyżką cukru i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut.
Sprawdź również: Zrób do kanapek zamiast pasty jajecznej. W PRL-u wszyscy się nią zajadali
Po tym czasie zarówno kurczak, jak i śliwki powinny być miękkie. Z kolei, jeśli sos wydaje ci się zbyt wodnisty, możesz go delikatnie zagęścić mąką. Kurczaka smażonego ze śliwkami najlepiej podawać z kaszą, świetnie w tym przypadku sprawdzi się kasza jaglana. Oczywiście klasyczny dodatek do kurczaka, czyli ziemniaki, również będzie dobrym wyborem. Jako dodatek warto także wykorzystać przełamującą, lekko pikantną surówkę, świeże warzywa np. marchew, papryka czy por, a także sałatkę z czerwonej cebuli, ogórka, pomidora, sałaty lodowej i świeżego koperku.
Zobacz też:
Najlepsza zalewa do grzybków. Z tego przepisu robiła ją moja babcia
To sekret długowieczności Japonek. Zawdzięczają mu też szczupłą sylwetkę
Sałatka hokus-pokus mojej żony przejmuje każde imieniny. Kluczem jest dodatek żurawiny