Reklama
Reklama

Ulubiona ryba polskiej szlachty bije na głowę karpia. Prawie nie ma ości, jest zdrowa i smaczna

To jedna z najstarszych ryb na świecie, której znakiem rozpoznawczym jest delikatne i chude mięso. Kilkaset lat temu polska szlachta ze smakiem zajadała się nią na wigilii. Obecnie jest jednak rzadko widywana na stołach 24 grudnia. Została wyparta przez znacznie popularniejszego karpia, a jest od niego smaczniejsza i zdrowsza.

Ryby na wigilię to nie tylko karp, ale również szczupak, halibut czy... jesiotr. Ten ostatni dziś został zapomniany, mimo tego, że przez wieki nie wyobrażano sobie bez niego uroczystej wieczerzy. Jeszcze do połowy XX wieku był w naszym kraju jednym z najpopularniejszych gatunków. 

Polska szlachta zajadała się nim ze smakiem, lecz dziś prawie wcale się po niego nie sięga. To wielki błąd, biorąc pod uwagę delikatny, wykwintny smak, łatwość przygotowania i liczne właściwości zdrowotne tej ryby, która znana jest także z niewielkiej ilości drobnych ości.

Może cię zainteresować: Karp, makowiec czy barszcz z uszkami? Sprawdź, którą potrawą wigilijną jesteś

Zamiast karpia podaj tę rybę na wigilię. Dlaczego warto jeść jesiotra?

Jesiotr to dość droga ryba wigilijna, jednak raz w roku warto sobie na nią pozwolić. Ma bowiem delikatne, chude mięso i wyjątkowy smak, a niewielka ilość drobnych ości sprawia, że podczas jedzenia jest znacznie mniej problematyczna od karpia.

Dlaczego warto jeść jesiotra? To skarbnica białka, kwasów omega-3 czy witamin z grupy B. Zawiera on także fosfor, witaminę A, potas, kwas foliowy czy lizynę, która sprzyja wchłanianiu wapnia.

Czytaj również: Dodaj ten składnik do kompotu z suszu. Goście będą "wyrywać sobie" szklanki z rąk

Jak przygotować jesiotra na wigilię? Z tymi dodatkami jest najsmaczniejszy

Jeśli chodzi o to, jak przygotować jesiotra, to ta wigilijna ryba najlepiej smakuje upieczona w aromatycznych przyprawach. Świetnie komponuje się z tymiankiem, pietruszką i koperkiem, a także z cytryną czy masłem. Można także ugotować ją w wywarze warzywnym albo podać w galarecie. 

Idealne dodatki do jesiotra to ziemniaczane puree, ziemniaki pieczone lub frytki. Pasuje do niego także kapusta zasmażana lub delikatna sałatka warzywna, ale możesz także postawić na intensywniejsze smaki np. surówkę z marchewki czy modrej kapusty.

Przepis na jesiotra, który zawsze się udaje. Zrób go tak, a goście będą zachwycni

Przepis na jesiotra powinieneś znaleźć w starej książce kucharskiej swojej babci. Jeśli jednak go tam nie ma, spróbuj przygotować go według jednej z receptur dostępnych w sieci.

Składniki:

  • ryba - jesiotr - 1 sztuka około 1,5 kg
  • masło - 4 łyżki
  • cytryna - 1 sztuka na sok
  • koperek - 1 pęczek
  • czosnek - 2 ząbki
  • cebula - 1 sztuka
  • przyprawy: sól, pieprz, tymianek
  • oliwa - do blachy

Przyrządzenia ryby na wigilię zacznij od dokładnego oczyszczenia i osuszenia ryby. Następnie ją dopraw zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Przygotuj masę do natarcia jesiotra z masła, czosnku (przeciśniętego przez praskę), soku z cytryny i tymianku. Do środka ryby daj cebulę i koperek (posiekane drobno). Blachę wysmaruj oliwią, ułóż rybę i upiecz w 180 stopniach Celsjusza przez 50 minut. 


Zobacz też:

Tych produktów nie jedz wieczorem. Utrudniają zasypianie

Na święta przygotuj śledzie proboszcza. Po dokładkę ustawi się kolejka

​Na święta zrób te kotlety wigilijne. Biją na głowę gołąbki i krokiety

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy