Reklama
Reklama

Dodaj ten składnik do kompotu z suszu. Goście będą "wyrywać sobie" szklanki z rąk

Dobry kompot z suszu to nie tylko cukier, suszone jabłka, gruszki czy śliwki. Aby smakował idealnie i nie był zbyt słodki, koniecznie podkręć odrobinę tradycyjny przepis, dodając do niego także inne składniki. Nie musisz się ograniczać, przygotowując napój. Po prostu dodaj swoje ulubione owoce i przyprawy, lecz o jednym produkcie nie zapominaj.

W polskich domach w Wigilię poza karpiem, czerwonym barszczem czy pierogami na stole od pokoleń gości także kompot z suszu. Tradycyjny napój cieszy się sporą popularnością w okresie świątecznym z uwagi na niepowtarzalny korzenno-owocowo aromat i smak, które kojarzą się z zimą, domowym ciepłem i atmosferą Bożego Narodzenia. 

Są jednak i tacy, którzy za nim nie przepadają, ponieważ wydaje im się zbyt słodki. I z tym możesz sobie jednak łatwo poradzić. Musisz tylko trochę zmodyfikować przepis na kompot z suszu, dodając do niego odpowiednie składniki. Nie zapomnij o nich podczas przygotowywania napoju, a smak będzie idealnie zbalansowany. Twoi goście będą "wyrywać sobie" dzbanek z rąk, domagając się dokładki. 

Może cię zainteresować: Ta ryba bije na głowę wigilijnego karpia. Nie ma ości, jest zdrowa i niebiańsko smaczna

Kompot z suszu, czyli juha: Co to za napój i dlaczego warto go pić nie tylko w wigilię?

Kompot z suszu (nazywany także juhą) to tradycyjny napój z suszonych owoców popularny zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Piją go mieszkańcy różnych regionów Polski, zwłaszcza jednak lubiany jest a Śląsku i w Małopolsce. 

Niektórzy mieszkańcy Bieszczad, Beskidu Niskiego czy Borów Tucholskich nie wyobrażają sobie bez niego wieczerzy wigilijnej, a to dlatego, że wielu z nich jest potomkami przedwojennych Łemków, którzy przygotowywali ten tradycyjny kompot.

Kompot z suszu warto pić nie tylko w Wigilię. Pomijając cukier, (który można ominąć), jest przecież bardzo zdrowy i aromatyczny. Suszone owoce, z których się składa, są źródłem witaminy: C, A, K, witamin z grupy B, potasu, żelaza czy błonnika.

Przepis na juhę, czyli jak zrobić tradycyjny kompot z suszu?

Tradycyjny przepis na juhę, czyli kompot z suszonych owoców nie jest skomplikowany. Jedyna zasada jest taka, że ma zawierać przynajmniej trzy rodzaje owoców. To jedno z najmniej wymagających dań, które możesz podać gościom w Wigilię. 

Warto jednak trochę zmodyfikować recepturę, dodając do niej cynamon, kardamon, goździki, imbir czy skórkę pomarańczową, aby napój był aromatyczny i jego smak nabrał wyrazistości. Nie zaszkodzi także dorzucić kawałków pomarańczy, moreli albo fig.

Składniki na kompot z suszu:

  • suszone owoce (m.in. jabłka, gruszki i śliwki) - 500 g
  • woda - 3 litry
  • cukier - 200 g (możesz zastąpić miodem, albo zmniejszyć ilość, jeśli chcesz)
  • ulubione przyprawy (np. kardamon, cynamon, goździki)

Jak zrobić kompot na Wigilię? Wyciągnij suszone owoce, zalej je zimną wodą, odczekaj dobę, wstaw je do zagotowania, dodaj cukier i dokładnie wymieszaj. Gotuj około 40 minut na małym ogniu. Gdy ostygnie, możesz go przechowywać w lodówce maksymalnie 3-4 dni.

Czytaj również: To najlepsza modro kapusta do rolady i klusek śląskich. Smakuje jak u babci

Jak przygotować kompot z suszu, by wyszedł idealny? Wrzuć ten owoc, a nie będzie zbyt słodki

Pamiętaj, że owoce nie mogą być wędzone, tylko suszone. Poza tym jest jeszcze jeden niepozorny składnik, który warto dodać do kompotu z suszu, aby nie był zbyt słodki. Aby zabrał odrobinę gorzkiego, a jednocześnie kwaskowatego posmaku, dorzuć do garnka z juhą kawałek grejpfruta lub cytryny. 

Zobacz też:

​Zrób na święta tę zupę krem. Wszyscy zapomną o barszczu

Dodajesz to do barszczu? Będzie niesmaczny i niezdrowy

Na święta zrób pierogi z takim farszem. We Włoszech uważają, że przynosi bogactwo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | owoce