Reklama
Reklama

To ostatni moment, by upiec tradycyjne, świąteczne ciasto. Goście będą zachwyceni

Piernik to jeden z tych wypieków, które tradycyjnie przygotowujemy na święta Bożego Narodzenia. Aby jednak być miękki i smaczny, należy upiec go odpowiednio wcześnie. Oto przepis na najlepszy piernik świąteczny, po którym zostaną tylko okruszki. Nie zwlekaj, to ostatni moment, by go przygotować.

Przygotowywanie świątecznych wypieków to w wielu domach tradycja, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Niektóre przepisy mają nawet kilkadziesiąt lat i do dziś wychodzą z nich najlepsze ciasta. Wspólne spędzanie czasu w kuchni może być natomiast pretekstem do zacieśniania rodzinnych więzi. 

Kiedy piec świąteczny piernik?


Piernik należy do tego rodzaju wypieków, które mają długi termin ważności. Można go przygotować nawet 3 tygodnie przed świętami. Konieczne jest jednak przechowywanie go w suchym i raczej chłodnym miejscu. Wiele osób twierdzi, że tylko wcześniej upieczony piernik jest naprawdę miękki i smaczny. 

Jeśli jednak nie mamy czasu, by już teraz zająć się pieczeniem, możemy przygotować piernik nieco później. Najlepiej jednak, by miał przynajmniej 3-4 dni na "odpoczynek", zanim zostanie podany na stół.

Znacznie wcześniej (najlepiej 3-4 tygodnie przed świętami) należy upiec również pierniczki. Następnie najlepiej umieścić je w szczelnie zamkniętym pojemniku (może to być również zakręcony słoik), by skruszały.

Czytaj również: To ciasto zrobisz w 15 minut bez włączania piekarnika

Jak przygotować pyszne, chrupiące wypieki?

Do przygotowania piernika niezbędne będą składniki takie jak: 

  • 250 g miodu,
  • 150 g masła,
  • 1/2 kg mąki pszennej,
  • 180 g cukru białego,
  • jajko kurze całe i dwa żółtka,
  • dwie łyżki przyprawy piernikowej,
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 80 ml mleka krowiego,
  • 50 g orzechów.

Masło i cukier trzeba umieścić w szerokim garnku, a następnie całość zagotować. Jednocześnie wszystko trzeba mieszać aż do momentu, w którym składniki dokładnie się połączą i stworzą gładką masę. Później mieszankę trzeba zdjąć z ognia i pozostawić do ostudzenia. 

Kolejny krok to dodanie do masy przesianej mąki, jednego całego jaja, dwóch żółtek oraz przyprawy do piernika. Potem trzeba wyrobić ciasto na gładką masę. W międzyczasie można w osobnym naczyniu wymieszać mleko z sodą oczyszczoną i przelać miksturę do pozostałych składników. 

Czytaj także: Dietetyczne ciastka owsiane bez cukru i bez pieczenia

Ostatni etap to wsypanie do środka masy orzechów i wyrabianie ciasta drewnianą łyżką lub mikserem przez kolejne 10 minut. Następnie wyrobioną masę trzeba włożyć do szklanego albo kamiennego naczynia, przykryć je ścierką lub pokrywką i przechowywać w chłodnym miejscu przez około 2-3 tygodnie. Dopiero po tym czasie można ukończyć pieczenie piernika.

Zobacz też:

Większość osób myśli, że są niedojrzałe. Smakują obłędnie i są pełne witamin

Nie przepłacaj. Gofry z tego przepisu wyjdą smaczniejsze i tańsze niż nad morzem

Lepszych kotletów mielonych nie jadłeś. Sekretem jest ten owoc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciasta