To najlepsza kasza do krupniku. Smakuje, jak u babci
Krupnik to zupa, która jest wprost uwielbiana przez Polaków. W wielu domach to nieodzowny element niedzielnego obiadu. Choć sposobów na ugotowanie pysznego krupniku jest kilka, to jednak najważniejszym spośród składników jest kasza. Jaką konkretnie powinno się wybrać, żeby zupa smakowała jak u babci? Odpowiadamy.
Krupnik to zupa, którą przygotowuje się z bulionu (warzywnego bądź mięsnego), warzyw takich jak marchew, pietruszka, por czy seler oraz kaszy. Jeśli chodzi o ten ostatni składnik, to bardzo często nasuwa się pytanie – jakiego rodzaju kaszy powinno się użyć do krupniku? Okazuje się, że najlepsza jest kasza jęczmienna – perłowa bądź pęczak. Dzięki niej krupnik będzie smakować jak u babci.
Wiele osób wykorzystuje również inne rodzaje kaszy do krupniku. Popularna jest między innymi kasza jaglana, która może nadać zupie delikatnego smaku. Wybór niektórych entuzjastów krupniku pada również na kaszę mannę oraz kaszę gryczaną. Osoby, które z pewnych względów nie lubią kaszy, czasem zastępują ją ryżem.
Niektóre osoby mogą zastanawiać się nad tym, czy powinno się płukać kaszę do krupniku. Okazuje się, że nie jest to konieczne, chociaż bez tego zabiegu zupa może być za bardzo gęsta. Wobec tego osoby, którym przeszkadza taka konsystencja, mogą użyć sitka, żeby przepłukać kaszę pod zimną wodą.
Co ciekawe, miłośnicy gęstych zup mogą dodać do krupniku nieco zasmażki. Wówczas wystarczy rozpuścić na patelni nieco masła i dodać do niego taką samą ilość mąki. Powstałą zasmażkę należy dodać do zupy, by ją zagęścić.
Dlaczego warto jeść kaszę jęczmienną? Głównym powodem jest zawartość prozdrowotnych składników odżywczych – to doskonałe źródło błonnika oraz witamin i minerałów. Są to między innymi witaminy z grupy B, witamina E, witamina A, selen, magnez, wapń, potas czy fosfor.
Włączenie kaszy jęczmiennej do swojej diety może przyczynić się do zredukowania ryzyka wystąpienia niektórych chorób, np. serca. Co więcej, owy produkt zawiera dużo błonnika, który może zapobiegać zaparciom, wzmagać perystaltykę jelit, a także regulować poziom cukru we krwi.
Zobacz też:
Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę
Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe
Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia